PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Zarnu mikrobiotas regulācija ar probiotikām un prebiotikām Covid–19 profilaksei

Doctus
Zarnu mikrobiotas regulācija ar probiotikām un prebiotikām Covid–19 profilaksei
Pixabay.com
Nesen publicēts plašs ziņojums par zarnu mikrobiotas nozīmi imūnās sistēmas un pretvīrusu funkcijas uzturēšanā. Turklāt, pieejami pierādījumi, ka zarnu mikrobiota ietekmē plaušu veselību caur zarnu trakta–plaušu asi. Un kā izrādās, dažādas vīrusinfekcijas, tajā skaitā SARS–CoV–2 infekcija plaušās var ietekmēt zarnu mikrobiotu un radīt disbiozi.

Šobrīd daudz diskutē par probiotiku lietošanu uzturā kā vienu no cerīgiem veselīgas zarnu mikrobiotas priekšnoteikumiem, lai novērstu vīrusa infekciju vai atvieglotu tās gaitu. Šī hipotēze iekļauj arī Covid–19 pacientus, izmantojot probiotikas un prebiotikas, lai novērstu sekundāru infekciju risku, līdzsvarojot zarnu mikrobiotas līdzsvaru. Veselīga zarnu mikrobiota vīrusa infekcijas simptomus mazina caur īso ķēžu taukskābju produkcijas pieaugumu un imunitātes funkcijas stimulāciju. Turklāt jāņem vērā, ka bez jau klasiskajiem Covid–19 simptomiem kā klepus, drudzis un vājums, daudziem pacientiem var būt arī simptomi no kuņģa–zarnu trakta puses (caureja, nelaba dūša, vemšana). Kā vēl viens labvēlīgo baktēriju aizsargājošiem mehānismiem saistīts ar gļotādas virsmas imūnsistēmas atbildreakciju un patogēnu nomākumu uz zarnu epitēlija caur konkurējošu iedarbību. Pavisam 33 klīnisko pētījumu pārskats secina, ka probiotikas inducē gļotādas reģenerāciju un veicina zarnu mucīnu saistīšanos ar vīrusu, mazinot vīrusa spēju piesaistīties pie gļotādas un replicēties.

Nesen veikts klīniskais pētījums ar 70 Covid–19 pacientiem, kur 28 saņēma papildu terapijā labās baktērijas (t.sk. Streptococcus thermophilus, Lactobacllus acidophilus, Lactobacillus brevis un citas) uzrādīja, ka tiem pacientiem, kas saņēma papildterapiju ar probiotikām, bija astoņas reizes mazāks risks elpošanas mazspējas attīstībai. Citā pētījumā konstatēts, ka Covid–19 pacientiem ir samazināts bifidobaktēriju un pienskābo baktēriju daudzums zarnu traktā, kas varētu būt viens no indikatoriem pacienta vājakai imunitātei.

Protams, par šo tēmu pētījumi vēl turpinās, lai noteiktu konkrētu probiotiku efektivitāti un dozēšanas prasības.

Avots: Xu, L., Yang, C. S., Liu, Y., & Zhang, X. (2022). Effective Regulation of Gut Microbiota With Probiotics and Prebiotics May Prevent or Alleviate COVID-19 Through the Gut-Lung Axis. Frontiers in pharmacology, 13, 895193. https://doi.org/10.3389/fphar.2022.895193