PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kur noķert aiz astes Latvijas vasaru? VIJA VEISA, AGNESE RITENE

B. Vahere
Kur noķert aiz astes Latvijas vasaru? VIJA VEISA, AGNESE RITENE
Lai piedzīvotu vēl nebijušas emocijas un “restartētos”, nemaz nav jābrauc tālu. Reizēm pietiek ar pāris stundām, lai nākamajā dienā uz darbu dotos pavisam citā noskaņojumā. Par saviem īpašajiem maršrutiem Latvijā stāsta ginekoloģe Vija Veisa, farmaceite Agnese Ritene, ģimenes ārste Olga Golube un psihiatrs Māris Taube.

Usma, Zvārtas iezis un skaistā Pierīga

VIJA VEISA, ginekoloģe, Latvijas Ginekologu asociācijas vadītāja

“Mūsu ģimenei patīk gan laivot, gan braukt ar velosipēdiem, gan doties pārgājienos. Kad sezona atļauj, dodamies īsākos un garākos izbraucienos ar velosipēdiem. Dabā vislabāk jūtu laika ritējumu. Tas, ka līdz vienpadsmitiem vakarā ir gaišs, rada vasaras izjūtu. Rudenī, kad lapas dzeltē, paliek drēgns un tumšs, saproti, ka iestājies nākamais gadalaiks. Kad mazās peļķītes jūras liedagā pārklājusi ledus kārtiņa — klāt ziema! Šādi brīži palīdz notvert laiku un ir kā pieturzīmes ikdienai.

  • Laivu brauciens pa Usmas ezeru, kad tur notiek ikgadējais koncerts “Usmas ezera sonāte” — mans īpašais maršruts, ko iesaku ikvienam, kurš vēlas piedzīvot skaistu vakaru labu draugu kompānijā uz ūdens. Šo pasākumu parasti rīko augusta sākumā. Laivojot pa Usmas ezeru, vienlaikus ar pasakainu dabas skaistumu var izbaudīt brīnišķīgu mūziku operas mākslinieku izpildījumā. Tas viss kopā ir kā zemene uz putukrējuma.
  • Pārgājiena maršruts gar Amatu ar galamērķi Zvārtas iezī. Tie, kas vēlas lielāku izaicinājumu, var iet deviņus kilometrus. Iespējami arī īsāki maršruti (apmēram trīs kilometri), kuros doties kopā ar bērniem. Ir arī piknika vieta. Zvārtas iezis visvairāk fascinē ar dabas skaistumu. Tas ir viens no lielākajiem un gleznainākajiem devona perioda smilšakmens iežu atsegumiem Latvijā. Maršrutā paveras ļoti skaists skats uz Latvijai raksturīgu ainavu ar mežiem, pakalniem un Amatas upi. Šo vietu esmu izstaigājusi krustu šķērsu visos gadalaikos. Mūsu ģimenes jaunākajam ceļotājam Kārlim ir astoņi gadi. Viņš parasti izvirzās par vienu no pirmajiem gājējiem. Meitai Annai ir divpadsmit gadu. Pastaigas pa dabas takām nav pirmais, ko mūsdienu bērni labprāt izvēlas brīvdienās. Lai motivētu viņus brīvdienas pavadīt aktīvi, reizēm apsolām kādu balvu.
  • Coastline Trek — organizētie pārgājieni, kuros esmu devusies kopā ar draugiem un arī ar ģimeni. Tajos ikviens var izvēlēties sev vēlamāko maršrutu — no 15 līdz 100 km, kas paver iespēju izbaudīt piejūras šarmu.
  • Ogres Zilie kalni — viena no tuvākajām vietām Pierīgā, kur var pastaigāties pa mežu, ir ūdenskrātuves, kur nopeldēties. Ziemā var izmantot brīnišķīgu distanču slēpošanas trasi, kas vakaros ir arī izgaismota. Aizbrauc uz baltu, piesnigušu mežu, visapkārt klusums... Lieliska vieta!
  • Ķemeru purvs — kaut kas brīnišķīgs ir arī purvā sagaidīt saullēktu. Pēc tam kādā citā rītā brauc uz darbu, stāvi uz tilta sastrēgumā un atceries mierpilno saullēktu ar dzērvju saucieniem purvā... Šie kontrasti palīdz novērtēt dzīves patiesās vērtības. Tiesa, biežāk gan saullēktus iznāk sagaidīt darbā, dežūrā, nevis ar laivu purvā.”

Tukuma pusē — Viesatas upesloki

AGNESE RITENE, farmaceite, SIA Alanate Centra aptiekas vadītāja

“Man tuvākais aktīvās atpūtas veids ir pārgājieni un pastaigas. Dažreiz pēc darba izeju līkumiņu viena pati vai ar bērniem, kādreiz paņemu līdzi sunīti. Citreiz braucam ar riteņiem. Tukumā ir skaisti veloceliņi. Reizēm puika skrien man līdzi ar skrituļslidām. Kādreiz pienāk pusvienpadsmit, kad vēl esam laukā. Atrašanās dabā atslābina smadzenes un palīdz atjaunot spēkus! Ceļojumos parasti dodos kopā ar ģimeni. Jaunākajam ceļotājam ir seši gadi. Ja pastaigu maršrutu var braukt ar riteni, tad viņš visbiežāk grib braukt.

  • Viesatas upesloki — mans jaunākais atklājums. Starp Jaunpili un Tukumu ir apdzīvota vieta Pētertāle, tur arī atradīsit norādi uz “Viesatas upeslokiem”. Vietā, kur ierīkota pastaigu taka, upe met skaistus lokus. Pirmoreiz tur biju šā gada februārī. Taka ir 15 km gara, taču pastaigas maršrutu var arī saīsināt. Ja iziet visu taku, var apskatīt arī otru upi Prūseni, kas ietek Viesatā. Šajā vietā ir kaut kas mistisks. Nesteidzoties visu maršrutu var izstaigāt trīs stundās. Takā nodrošināts viss, lai gājējs varētu izbaudīt gleznainās ainavas un mežu visā tā daudzveidībā. Brīžiem jākāpj kalnā, brīžiem — lejā, stāvākajās vietās ir margas, kur pieturēties. Mežs nav īpaši kopts, tas ir dabisks, bet nav neizbrienamu brikšņu. Padomāts arī par to, lai pastaigu maršruts būtu interesants bērniem. Takas sākumā var nofotografēt karti un pēc tam meklēt norādītos punktus. Ir arī informatīvie stendi — par dažādiem dzīvniekiem un augiem, videi draudzīgu saimniekošanu. Bērni var izlasīt to, kāpēc mežā vajadzīgas kritalas, un citu svarīgu informāciju vai paskriet uz priekšu un paslēpties. Ik pēc pusotra diviem kilometriem ierīkotas atpūtas vietas ar soliņiem. Ir arī vairākas piknika vietas ar galdiņu un ugunskura vietu. Jāpaņem tikai kaut kas līdzi, un var ļoti jauki pavadīt dienu. Ja nav līdzi piknika lietu, iesaku aizbraukt uz desmit kilometrus attālo Jaunpils pili un sveču gaismā, skanot viduslaiku mūzikai, izbaudīt viduslaiku virtuvi. Bērniem noteikti patiks arī pastaiga pa pili.
  • Kaņiera ezera niedru taka — mūsu ģimenei mīļa taka. Jaukas ir arī pastaigas gar jūras krastu. Esam daudz staigājuši arī pa Engures ezera dabas parku, kur var apskatīt savvaļas zirgus un govis.”

Foto: no Vijas Veisas un Agneses Ritenes albumiem

Pilnu raksta versiju lasiet Doctus 2019. gada jūlija numurā