Nakts ne tikai slimnīcā, bet arī aptiekā ir īpašs laiks. Vismaz tajās nedaudzajās aptiekās, kas Latvijā joprojām strādā 24 stundas, lai gan tas nav ekonomiski izdevīgi. Naktī interesanti uzvedas bērnu vecāki – attopas, ka mājās nav zīdaiņu pārtikas, autiņbiksīšu vai zāļu sāpošai austiņai. Naktī teciņiem vien uz aptieku dodas tie, kam vajag kontracepciju “pirms un pēc”, gadās, ka viens un tas pats klients atskrien divreiz. Protams, pie lodziņa bieži klauvē narkomāni – policija ar aptiekas palīdzību pat veic reidus, lai cīnītos ar šo sērgu.
Naktī aptieka ir arī kā padomu sniegšanas punkts, nereti pirmais zvans ir uz aptieku – trijos naktī taču necels augšā ģimenes ārstu vai nesauks ātro palīdzību, ja problēma nav tik spiedīga! Bet naktij ir arī savs šarms – tai pieder smieklīgas ainiņas, kādas diez vai redzēsit ikdienā. Piemēram, iereibis kungs, izraidīts no slimnīcas uzņemšanas nodaļas, mēģina farmaceiti pierunāt, lai ieģipsē viņam kāju. Kāds cits kungs farmaceitei jautā pēc bond. Farmaceite atbild, ka tādas zāles viņa nu gan nezinot. Tad ir kārta brīnīties kungam: “Kā – nezini? Tu nesmēķē?!”
Kafija, pamperi un narkomāni
"Diennakts aptieka ir īpašs "organisms". Lai arī esmu vadītāja, man netīk sēdēt kabineta sienās: stāvu aiz letes gan dienās, gan dežurēju naktīs. Man jāzina, kā aptieka elpo: kādi ir cilvēki, viņu vajadzības un aptiekas spēja viņiem palīdzēt. Turklāt esam uz Čaka ielas, un tas arī nosaka mūsu diennakts aptiekas darba specifiku," st āsta farmaceite DZINTRA STRAUTIŅA, Ģimenes aptiekas Rīgā, Tallinas un Čaka ielas stūrī vadītāja.
Dzintra Strautiņa, Ģimenes aptiekas 27 vadītāja
Esmu farmaceite kopš 1986. gada. Sāku kā palīgs, tad farmaceita asistents, tagad jau trešo gadu vadu šo aptieku. Diennakts aptieka šajā ielu stūrī ir sen, ilgi pirms te atnācu. Darbs naktīs aptiekām, protams, nekad nav bijis peļņas laiks. Aptieka strādā naktī, jo tas ir nepieciešams cilvēkiem. Līdz pusnaktij darbs tiešām ir intensīvs. Lielākā daļa aptieku tomēr taisās ciet 21:00, lielveikalos - 22:00, bet pēc tam cilvēkiem vairs nav kur iet, tad viņi meklē mūs.
Tā kā man patīk strādāt ar cilvēkiem, darbs naktīs man nav problēma. Naktsmaiņa sākas 20:00 un beidzas 8:00, katram darbiniekam iznāk viena naktsmaiņa nedēļā, jo nedrīkst cilvēkus nogurdināt. Diena pirms un pēc maiņas ir brīva. Laikā no 20:00 līdz 21:00 esam divatā, pēc tam nakts farmaceits paliek viens, durvis tiek slēgtas uz signalizāciju, logus un durvis atvērt vairs nav iespējams. Tālāk sazināšanās ar klientu notiek pa lodziņu, visam nopirktajam tiek uzrēķināti 40 santīmi par pakalpojumu. Naktīs jūtamies samērā droši. Protams, durvis tiek vaļā rautas un dauzītas regulāri, bet nopietnu problēmu nav bijis.
Nakts darba specifiku nosaka rajons. Mūsu rajons ir īpatnējs, jo apkārt ir visas tās "interesantās" ielas. Daļa no mūsu nakts klientu pamata kontingenta ir narkomāni, prostitūtas, kas nāk pēc šļircēm, prezervatīviem.
Piektdienu, sestdienu vēlie vakari un naktis ir kontracepcijas noieta laiks visu vecumu un statusu cilvēkiem - sievietes vai nu nav paspējušas nopirkt, vai aizmirsušas, tad skrien pakaļ savai konkrētajai kontracepcijai, vīrieši teciņiem vien nāk pēc Viagras - tā ir mūsu piektdienas, sestdienas prece. Brīvdienu rītos ejošā prece atkal ir avārijas kontracepcija, kad steidz saglābt, ko var.
Naktīs interesanti uzvedas arī bērnu vecāki - viņi nāk pēc pamperiem, turklāt ne pakas, bet viena diviem gabaliem, acīmredzot ir aizmirsies laicīgi sagādāt. Naktī viņi pērk arī bērnu pārtiku - piena maisījumus, putras. Tad naktī, protams, "nāk" sāpes - galvas, zobu, ausu, vēdera. Kur gan citur lai tie cilvēki skrien, ja ne pie mums?! Protams, nakts darbu ietekmē arī laikapstākļi un svētku laiks.
Cilvēki arī zvana - ne tikai tādēļ, lai apvaicātos, vai kāds medikaments ir vai nav, bet arī tādēļ, lai pieteiktu, ka tāds un tāds cilvēks būs paša vietā, lai dod prasīto. Citi naktīs zvana mums un prasa padomu, jo ģimenes ārstam naktī nepiezvanīsi un neatliekamo palīdzību arī gluži negrib saukt.
Nakts vispār ir interesants laiks - cilvēki izdomā, ka, piemēram, recepšu sistēma nedarbojas un mē ģi na kaut ko dabūt bez receptes, tad mums viņi jāapbēdina, ka likumi vieni - nakts vai diena. Mēģinām tad ko aizstāt vai sūtām uz ātro palīdzību. Ir tādi, kas apsola atnest recepti no rīta (ja runa ir par nopietniem pretsāpju medikamentiem un sāpēm), tad mēs dodam, jo krāpšanas gadījumu nav bijis - kaut arī te ir Rīga, mums tomēr ir savs klientu loks un mēs cilvēkus pazīstam.
Ja naktī nav klientu, tāpat ir daudz ko darīt - jāpārskata, jāsakārto, jāpapildina plaukti. Ir arī jāuzkopj, jo mums nav cita cilvēka, kas to darītu. Naktīs tiek izdzerts daudz kafijas, katram ir savi paņēmieni, lai neaizmigtu. Viss kolektīvs lieto vitamīnus, lai turētos, jo katrs klepotājs tomēr uzskata par svētu pienākumu ieklepot farmaceitam tieši sejā. Tā nu tas ir, bet neturam ļaunu.
Gadās, ka jāsniedz palīdzība pa lodziņu - jāpalīdz plāksteri uzlīmēt, jāiedod ūdens, bet durvis vaļā neveram. Ir gadījies arī izsaukt "ātros". Vispār agresīvi, protams, lielākoties ir vīrieši, bet neciešami var uzvesties arī sievietes, galvenokārt alkohola reibumā. Dusmojas, ka nevar ienākt, ka ir nakts uzcenojums, parasti viņiem vajag kaut ko pret sāpēm vai "lomkām". Ir tādi, kas naktī vairs neprot skaitīt, tad jāskaidrojas par naudu. Vispirms paņemam naudu un tikai tad pa lodziņu izsniedzam preci.
Ar svētkiem ir tā - mūsu aptieka Jāņu naktī un Jaungada naktī tomēr nestrādā. Mums kolektīvā ir gan latvieši, gan krievi, tāpēc Ziemassvētkos nav grūti nakts maiņas sakārtot tā, ka latvieši atpūšas savos Ziemassvētkos, bet krievi savos.
Reizēm ir arī jautri - atnāk tantīte ar medikamentiem pilnu kurpju kasti un lūdz palīdzību šķirošanā, kas ir kam, arī tad palīdzam. Reiz kādi cilvēki rīkoja vecpuišu ballīti un dienā kolēģei iedeva kaut kādu uzdevumu, kas naktī būs jāpilda laimīgajam vecpuisim. Naktī viņš tiešām ieradās un dziedāja farmaceitei dziesmu, bet pretī pa lodziņu dabūja savu nākamo uzdevumu! Farmaceitei pat tika puķe!
Visvairāk meklē zāles sasirgušiem bērniem
Ne viens vien kuldīdznieks vai liepājnieks gluži vai sastingst, pavēlākā nakts stundā uz savas pilsētas aptiekas durvīm ieraugot lakonisku uzrakstu: "Tuvākā diennakts aptieka atrodas Tukumā, Elizabetes ielā." Tukuma Centra aptiekā saimnieko AGNESE RITENE, kas profesiju izvēlējusies, sekojot teju itāliešu ģimenes tradīcijām, kad bērni pārņem vecāku profesiju: "Mamma ir farmaceite, līdz ar to... bez piespiešanas arī es izvēlējos kļūt par farmaceiti; bērnības iespaidiem un atmiņām tiešām ir nozīme!" Sākumā strādājusi par sanitāri un preču cenotāju, tad apkalpojusi klientus aiz letes, bet pēdējos trīs gadus A. Ritene ir aptiekas vadītāja. "Aptieka šeit atrodas kopš 1995. gada, kā diennakts aptieka tā darbojas jau desmito gadu."
Agnese Ritene, Tukuma Centra aptiekas vadītāja
Tolaik pilsētas vadībai un tukumniekiem apsolījām, ka nodrošināsim farmaceita konsultācijas un medikamentu pieejamību arī naktīs. Pašlaik esam vienīgā diennakts aptieka reģionā - tādas nav ne Jelgavā, ne Ventspilī, ne Liepājā, ne citās lielākajās pilsētās. Par spīti ekonomiskajiem apstākļiem - nav noslēpums, ka šis nav nekāds rentablais pasākums (piemēram, farmaceitiem jāmaksā dubultā likme) - šo funkciju plānojam saglabāt.
Katra nakts ir atšķirīga! Uz aptieku neviens bez vajadzības nenāk, un lielākoties gadījumi ir ļoti nopietni. Diemžēl ekonomiskās situācijas ietekmē daļa cilvēku taupa līdzekļus un nelieto zāles, kā izrakstījis ārsts, - paši samazina devas vai izvērtē, kuras lietot un kuras nelietot. Zāļu nelietošanas sekas vērojam arvien biežāk, tāpēc farmaceitu un mediķu palīdzība ir jālūdz arī naktīs. Ir bijis, ka cilvēki nāk ik pa stundai, un ir tā, ka pirmajam klientam kaut ko ievajagas tikai trijos naktī. Īpašas ir svētku naktis - ap Jāņiem cilvēki uz aptieku vairāk nāk pēc "papardes zieda" meklēšanai nepieciešamajām lietām, Ziemassvētkos parasti moka gremošanas traucējumi. Pašai gadījies strādāt Ziemassvētkos, un, jāsaka, cilvēki šādās reizēs ir pozitīvi noskaņoti - apsveic svētkos, atvainojas, ka patraucējuši. Tādējādi svētku izjūtu, papildinātu ar sava darba nozīmīguma apziņu, aptiekārs jūt pat vairāk nekā jebkad. Mūsu aptiekā ir fantastiska farmaceitu komanda ar lielu profesionālo pieredzi - nekas vairs mūs nevar pārsteigt un katram gadījumam var piemeklēt labāko risinājumu.
Naktīs slēdzam durvis, mums ir videonovērošanas kameras. Par drošību domājam daudz, bet būtiski ir arī domāt labas domas. Viens gadījums pirms astoņiem gadiem gan bija - divas sievietes kaujoties izsita aptiekas logu, kas gan nekādā viedā nebija saistīts ar aptiekas darbu.
Cilvēki tāpat kā iemesli, kāpēc viņi dodas uz aptieku, ir dažādi. Tomēr visvairāk naktīs aptiekā tiek meklēti medikamenti sasirgušiem bērniem. Esam novērojuši arī to, ka laikā, kad plosās vīrusi, kam raksturīgs, piemēram, sauss klepus, ausu sāpes, arī naktī būs pieprasīti tie paši medikamenti, kas dienā. Bieži naktīs cilvēki meklē palīdzību aptiekā, ja sākuši sāpēt zobi, galva, ir gremošanas traucējumi un caureja. Vasarās standarta situācija - pēc brīvdienām cilvēks secina, ka ir pārsauļojies. Tāpat aptiekā vēršas, ja pēkšņi attopas, ka beigušās kompensējamās zāles. Mūsu aptiekā ir plašs medikamentu un citu preču sortiments, jo diennakts aptiekā nedrīkst pateikt klientam " nē". Pat no tālākām pilsētām brauc pakaļ medikamentiem, kā arī higiēnas precēm gan sievietēm, gan bērniem. Bet bijis arī tā, ka trijos naktī pēkšņi ievajagas kabatlakatiņus vai hematogenu... Un ir bijis, ka cilvēki citās pilsētās tā īsti nenotic, ka tuvākā diennakts aptieka tiešām ir Tukumā. Piemēram, ir zvanīts no Ventspils un jautāts, kur īsti Ventspilī tāda Elizabetes iela ir...
Laikā, kad klīda runas, ka, vēršoties "ātrajos", būs dārgi jāmaksā, daudzi izvēlējās vispirms doties uz aptieku, lai gan tāpat beigās bija jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība. Ir bijušas situācijas, kad pirmo palīdzību sniedz arī farmaceits. Gadījums: nakts, zvans pie aptiekas durvīm, bet, paskatoties pa lodziņu, - neviena nav. Izrādās, cilvēkam kļuvis tik slikti, ka viņš nokritis pie durvīm un raustās krampjos. Tad nu bija jāsniedz pirmā palīdzība un jāizsauc ātrā palīdzība. Aptiekā mums ir tāda kā "steidzamo preču" aptieciņa - dažādi medikamenti, kas noder kritiskās situācijās.
Ļoti bieži konsultējam pa tālruni. Piemēram, cilvēki zvana, lai pārjautātu, kā konkrētās zāles jālieto, jo ne visās aptiekās paskaidro, cik bieži, ilgi un kā medikamenti jālieto. Taču mēs cenšamies stingri iestāties par to, lai aptiekās tas tiktu skaidrots, jo ne visi zina, ka pat vienkārši pretsaaukstēšanās pulverīši, ja tiek lietoti nepareizi, var izraisīt neatgriezeniskus aknu bojājumus. Un farmaceits ir tas, kam ir pienākums to visu cilvēkam izstāstīt. Tāpēc cenšamies arī paši regulāri izglītoties, apmeklējot kursus, lekcijas, kopīgi veidot īpašus algoritmus par to, kādi jautājumi klientam jāuzdod, lai iespējami precīzāk noteiktu, kādus medikamentus piedāvāt. Viss, ko esam radījuši Centra aptiekā, ir darīts klientu dēļ - pievilcīgs interjers, zāļu gatavošanas nodaļa, homeopātisko zāļu nodaļa, kosmētikas nodaļa, profilakses pasākumi!
Naktī steidzas, pēc zālēm sūta taksistus, pērk arī naktspodiņu
Vienīgā aptieka Latgales reģionā, kur iedzīvotāji var nopirkt medikamentus un citas nepieciešamās preces arī nakts stundās, ir diennakts aptieka Dziednieks Daugavpilī. Šurp naktīs ierodas klienti ne tikai no tuvākās apkaimes, bet pat no Rēzeknes un Jēkabpils. Šī aptieka ir viena no pirmajām, kas tika atvērta pilsētā uzreiz pēc Otrā pasaules kara, un jau no pirmsākumiem sniedz pakalpojumus gan dienu, gan nakti. Kādreizējā aptieka Nr. 2 ar laiku pārtapusi par aptieku Dziednieks un atšķirībā no citām palikusi neatkarīga no aptieku tīkliem un pieder diviem īpašniekiem - farmaceitam un ārstam. Aptiekas vadītāja JEĻENA KUCENKO farmācijā strādā jau 15 gadu un uzskata: "Laika gaitā daudzas aptiekas atteikušās no diennakts darba režīma, jo nav izdevīgi, taču Dziednieks palika pie tradīcijām, par prioritāti izvirzot nepieciešamību palīdzēt cilvēkiem."
Jeļena Kucenko, Daugavpils aptiekas Dziednieks vadītāja
Daudzas aptiekas sen atteikušās no diennakts darba režīma, jo tas nav īpaši rentabli. Un tas nav saistīts ar krīzi, bet noticis daudz agrāk. Mūsu aptieka pie šāda darba režīma palikusi un plāno strādāt arī turpmāk.
Naktī nāk dažādi klienti, ne tikai narkomāni, kam nepieciešamas šļirces un ūdens. Gadās dzīves situācijas, kad steidzami vajadzīgas kādas zāles, bērnu pārtika, kontracepcija, bet nav citas vietas, kur doties. Jaunajām māmiņām var pēkšņi aptrūkties krūtīs piens un steidzami nepieciešams maisījums zīdaiņiem. Vecāki mēdz būt ļoti aizmāršīgi, laikus nenopērk bērniem maisījumus, pamperus un zāles. Daudzi strādā līdz vēlam vakaram, nepagūst nedz iepirkties, nedz iegriezties aptiekā.
Arī pati esmu dežurējusi naktīs. Klienti ir dažādi, gan sievietes, gan vīrieši, lielākoties vecumā no 19 līdz 40 gadiem. No dienas apmeklētājiem nakts klienti atšķiras ar mūžīgo steigu un nervozitāti. Dažkārt viņi atstāj uz sienām ārpusē savus "autogrāfus". Šķiet, kur var naktī steigties, bet tieši naktī visam jānotiek ātri. Iespējams, kādu moka neciešamas sāpes. Jauniešiem vajag kontracepcijas līdzekļus "pirms un pēc", higiēnas preces. Gadās, ka viens un tas pats klients pēc kontracepcijas atskrien divreiz. Pieprasīti ir pretsāpju līdzekļi. Vecāki pērk bērniem pretdrudža medikamentus, pie reizes paķer arī pamperus.
Kā likums - saaukstēšanās un temperatūra parasti sākas naktī, vecāki bieži aizmirst, ka bērns slims, ka deguns aizlikts, kakls sāp, un attopas tikai naktī. Gadās, ka naktī nāk arī ar ārstu izrakstītām receptēm, iespējams, dienā nav bijis laika vai aizmirsies. Kādam vajag miega zāles, acīmredzot nevar aizmigt. Nāk pacienti, kam nupat sniegta neatliekamā palīdzība Reģionālās slimnīcas traumu punktā, viņiem vajag pārsējus, zāles vai ziedes. Dažreiz ierodas pacienti ar dažādām traumām, viņus sūtām pie kāda dežūrārsta vai izsaucam "ātros". Reiz kāds pacients asiņoja tieši pie aptiekas durvīm, izsaucām "ātros", jo viņam bija nopietna griezta brūce. Īpaši bīstams ir bērnu traumatisms - tad nekavējoties sūtām uz slimnīcu. Piemēram, reiz māmiņa lūdza pretsāpju līdzekli bērnam, kas bija no augstuma lecis ūdenī un sadauzījis vēderu. Šajā gadījumā vajadzīga ārsta apskate, jo sekas var būt neprognozējamas.
Mūsu tālākie nakts klienti ir no Rēzeknes, brauc šurp pat ar taksometru, bet visbiežāk iepirkšanos uztic taksistam, kas ierodas ar sarakstu un naudu. Kā viņi vēlāk norēķinās, es nezinu, bet šādu gadījumu ir daudz.
Diemžēl plašs ir klientu loks, kas naktī nāk pēc šļircēm un ūdens, pilsētā ir daudz narkomānu, viņu vidū pārsvarā jaunieši. Ar mūsu aptiekas starpniecību policija pat veic reidus, lai cīnītos ar šo problēmu.
Manā praksē bijuši arī komiski gadījumi. Atceros kādu puisi, kas nakts vidū uz pilsētas centru bija skrējis no kāda mikrorajona, lai nopirktu avārijas kontracepciju. Vēl bija kāds neparasts klients, kas pulksten četros naktī ieradās pēc bērnu naktspodiņa. Savukārt kādai māmiņai nakts vidū ievajadzējās īpašo matu suku zīdainim.
Protams, daudziem vajadzīgs tikai padoms, dau dzi klienti zvana pa tālruni. Atceros, ka reiz kāda sieviete sūdzējās par vēdera problēmām, esot apēdusi divus kilogramus skābētu kāpostu. Taču padomus prasa gan dienā, gan naktī. Diemžēl daudzi iedzīvotāji nezina, ka naktīs strādā Neatliekamās medicīniskās palīdzības dežūrārsts un "Bērnu veselības centra" dežūrārsts, pie kuriem ārkārtas situācijās droši var meklēt palīdzību. Sniegt padomus nav īsti aptiekas kompetencē.
Ir naktis, kad nāk cita aiz cita, bet ir arī klusas naktis. Nemierīgas ir septembra naktis, jo pēc vasaras brīvlaika sāk slimot skolas bērni, sākas vīrusi un citas ķibeles. Vairāk klientu ir vasaras naktīs, mazāk ziemā, kad liels sals. Daudz klientu nāk pirmssvētku dienās, tad aptieka ir stāvgrūdām pilna.
Mūsu aptieka atrodas ļoti ērtā vietā - pilsētas centrā, var piebraukt ar mašīnu. Pacienti zina, ka aptiekā var pieteikt tieši viņam nepieciešamo medikamentu un diennakts laikā tas tiks sarūpēts.
Mūsu pašu farmaceites naktīs nedežurē, jo pa dienu ir pārāk noslogotas. Dodam iespēju piepelnīties sešiem farmaceitiem, kas palikuši bez darba vai strādā citās aptiekās. Viņi paši izveido grafiku, cits dežurē pāris reižu mēnesī, cits biežāk. Naktī farmaceits var blakus telpā gulēt, klients viņu izsauc ar ārpusē ierīkotu zvanu. Drošības dēļ aptiekā uzstādīta diennakts videonovērošana, aptiekai ir diennakts apsardze. Pēc pulksten astoņiem vakarā durvis slēdzam un preci izsniedzam tikai caur lodziņu.
Mūsu aptieka strādā katru dienu un nakti, arī svētkos, izņemot Jaungada nakti. Tad gan atļaujamies slēgt aptieku, jo šos svētkus visi vēlas sagaidīt mājās ar ģimeni un draugiem. Protams, kolektīvā kopīgi svinam svētkus un dzimšanas dienas. Tad "tehnisku iemeslu dēļ" uz 15 minūtēm aizveram aptieku, iedzeram kafiju un apēdam kūkas, pēc tam atkal ķeramies pie darba.
Foto: Inese Austruma, Liena Trēde, Inese Minova