PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ādas un gļotādas izpausmes stacionētiem bērniem ar Covid–19

Doctus
Pixabay.com
Lai raksturotu ādas un gļotādas iesaisti un tās nozīmi pediatrisko pacientu vidū, kas inficēti ar SARS–CoV–2, tika veikts aprakstošs, analītisks pētījums Madridē, Spānijā – vienā no šobrīd visvairāk skartajiem Covid–19 reģioniem.

Pētījums ilga no 2020.gada novembra līdz šā gada martam, tajā tika iekļauti 50 pediatriskās populācijas pacienti. Divdesmit vienam no šiem pacientiem bija ādas un gļotādas izpausmes: makulopapuloza eksantēma (18), konjunktīvas hiperēmija (17) un zemeņu mēle vai hiperemēta lūpu gļotāda (9). Astoņpadsmit pacienti atbilda MIS–C jeb multisistēmas iekaisuma sindroma kritērijiem. Tie pacienti, kam bija ādas un gļotādas izpausmes, bija vecāki kā tie, kam šādas izpausmes netika novērotas. Lielākoties pacienti ar ādas un gļotādas izpausmēm bija ar sliktāku vispārējo stāvokli un izteiktu tahikardiju. Šiem pacientiem bija augstāki CRO un D-dimēru rādītāji, zemāks limfocītu skaits.

Pētījumā tika novērots un secināts, ka pacienti ar ādas un gļotādu izpausmēm bija ar augstāku risku nonākt intensīvās aprūpes palātās (izredžu attiecība 10,24, 95 % TI: 2,23–46,88; p = 0,003).

Avots: Andina-Martinez D, Nieto-Moro M, Alonso-Cadenas JA, Añon-Hidalgo J, Hernandez-Martin A, Perez-Suarez E, Colmenero-Blanco I, Iglesias-Bouza MI, Cano-Fernandez J, Mateos-Mayo A, Torrelo A. Mucocutaneous Manifestations in Hospitalized Children with COVID-19. J Am Acad Dermatol. 2021 Apr 2:S0190-9622(21)00646-0. doi: 10.1016/j.jaad.2021.03.083. Epub ahead of print. PMID: 33819537.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus