PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bērns klepo: sistemātisks pārskats par etioloģiju, izplatību un prognozi primārajā aprūpē

Doctus
Bērns klepo: sistemātisks pārskats par etioloģiju, izplatību un prognozi primārajā aprūpē
Pixabay.com
Klepus ir biežs iemesls, lai uz ambulatoru vizīti pie ģimenes ārsta vērstos gan pieaugušie, gan bērni. Ja klepo bērns, pārdzīvojums ir ne tikai pacientam, bet arī vecākiem. Īpaši, ja klepus ieilgst un traucē veikt ikdienas aktivitātes, gulēt un ietekmē arī aprūpētāja dzīves kvalitāti.

Šā brīža vadlīnijas un rekomendācijas lielākoties ir balstītas uz sekundāras vai terciāras aprūpes pētījumiem, kas ne vienmēr norāda uz situāciju primārā aprūpē. Tāpēc šā pārskata autori veica sistemātisku literatūras pārskatu, lai atbildētu uz trīs jautājumiem: kāda ir klepus kā simptoma izplatība bērnu vidū, kas vēršas pēc palīdzības primārā aprūpē, kādas ir pavadošās vai ietekmējošās slimības bērniem ar klepu un kāda ir ierastā klepus gaita un prognoze.

Pētnieki datus ievāca no divām datu bāzēm, MEDLINE un EMBASE. Visi kvalitatīvie un oriģinālie raksti tika analizēti angļu, franču vai vācu valodās. Tika izmantots nejaušības efektu modelis, lai veiktu meta–analīzi apakšgrupās. Tika identificēti četrpadsmit atbilstīgi pētījumi par izplatību, pieci par etioloģiju un viens par prognozi. Klepus kā simptoma izplatība bērnu vidū variēja starp 4,7 un 23,3 % visu klepus iemeslu dēļ. Klepus bērniem ir biežāks simptoms kā pieaugušajiem, bet bērnu vecuma grupā zemākā izplatība ir pusaudžiem un vasaras periodā. Akūts klepus biežāk izraisīts augšējo elpošanas ceļu infekciju (62,4 %) un bronhīta dēļ (33,3 %). Subakūts vai hronisks klepus saglabājās rekurentas elpceļu infekcijas  (27,7 %), astmas (līdz 50,4 %) un garā klepus (37,2 %) dēļ. Potenciāli bīstami klepus iemesli kā krups, pneimonija vai tuberkuloze bija salīdzinoši reti klepus iemesli. Bērniem ar subakūtu vai hronisku klepu šis simptoms saglabājas vidēji 24–192 dienas. Apmēram 62,3 % no bērniem, kas cieš no ieilguša klepus, joprojām klepo divus mēnešus pēc simptomu sākuma!

Pētījumos atrastās atziņas sakrīt ar šā brīža vadlīnijām, atbalstot apdomīgu novērošanas taktiku akūta klepus gadījumā, bet īpašu uzmanību vēršot uz astmas un garā klepus diagnožu izslēgšanu.

Avots: Bergmann, M., Haasenritter, J., Beidatsch, D. et al. Coughing children in family practice and primary care: a systematic review of prevalence, aetiology and prognosis. BMC Pediatr 21, 260 (2021). https://doi.org/10.1186/s12887-021-02739-4