PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Eiropas Zāļu aģentūra sāk Valneva izstrādātās Covid-19 vakcīnas paātrināto vērtēšanu

Doctus
Eiropas Zāļu aģentūra sāk Valneva izstrādātās Covid-19 vakcīnas paātrināto vērtēšanu
Freepik
Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) Zāļu reģistrācijas komiteja (CHMP) ir sākusi uzņēmuma “Valneva” izstrādātās Covid-19 vakcīnas “VLA2001” paātrināto vērtēšanu. Šis lēmums pamatots ar sākotnējiem rezultātiem no laboratoriskajiem pētījumiem (neklīniskie dati) un agrīniem klīniskajiem pētījumiem par pieaugušajiem.

Zāļu valsts aģentūra informē, ka paātrinātā vērtēšana turpināsies, līdz būs pietiekami daudz pierādījumu, lai uzņēmums EZA varētu sniegt oficiālu vakcīnas reģistrācijas pieteikumu. Lai gan EZA nevar paredzēt kopējo vērtēšanas ilgumu, noslēgumā iesniegtā pieteikuma vērtēšanai vajadzētu aizņemt mazāk laika nekā parasti, pateicoties paātrinātās vērtēšanas laikā paveiktajam darbam.

Sagaidāms, ka VLA2001 sagatavos organismu aizsardzībai pret SARS-CoV-2 vīrusu, kas izraisa Covid‑19. Vakcīna satur inaktivētu (nogalinātu) SARS-CoV-2 vīrusu, kas nevar izraisīt slimību. VLA2001 satur arī divus “adjuvantus” – vielas, kas palīdz stiprināt imūno atbildi pret vakcīnu.

Pēc vakcīnas ievadīšanas personas imūnsistēma atpazīst inaktivēto vīrusu kā organismam nepiederošu un veido pret to antivielas. Ja vakcinētā persona vēlāk nonāk saskarē ar SARS-CoV-2 vīrusu, imūnsistēma vīrusu atpazīs un būs gatava organismu aizsargāt pret to.