PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fokusēšanās uz emocijām ir galvenais, lai uzlabotu sirds veselību cilvēkiem, kuriem ir aptaukošanās

Doctus
Fokusēšanās uz emocijām ir galvenais, lai uzlabotu sirds veselību cilvēkiem, kuriem ir aptaukošanās
Pixabay
Cilvēkiem ar aptaukošanos, kas apmeklēja nevērtējošu un personalizētu dzīvesveida modificēšanas programmu, tikai 10 nedēļu laikā uzlabojās sirds un asinsvadu, kā arī psihiskā veselība, liecina pētījums, kas šodien tika prezentēts Eiropas Kardioloģijas biedrības tiešsaistes zinātniskajā kongresā (ESC). Dalībnieki zaudēja svaru un mazinājās arī trauksmes un depresijas simptomi, kā arī uzlabojās fiziskie mērījumi, tai skaitā asinsspiediens.

Gan liekais svars, gan aptaukošanās ir saistīti ar paaugstinātu mirstības risku no sirds un asinsvadu slimībām. Svara samazināšana ir ieteica, lai samazinātu asinsspiedienu, asins lipīdus un 2. tipa cukura diabēta attīstības risku, tādējādi samazinot sirds slimību iespējamību. Šajā pētījumā tika analizēta sabiedrībā balstītas dzīvesveida modificēšanas programmas ietekme uz cilvēku ar aptaukošanos, fizisko un garīgo veselību. Pētnieki pārskatīja 1122 dalībnieku datus no 2013. līdz 2019. gadam. 10 nedēļu programma Croí CLANN (dzīvesveida maiņa ar aktivitātēm un uzturu) sākās ar medmāsas, dietologa un fizioterapeita novērtējumu un sākotnējā svara, asinsspiediena, holesterīna, glikozes līmeņa asinīs, fiziskās sagatavotības, kā arī trauksmes un depresijas līmeņa mērījumiem. Sadarbībā ar katru pacientu tika saskaņoti personalizēti mērķi un rīcības plāns.

Dalībnieki 8 nedēļas katru nedēļu apmeklēja 2,5 stundu sesiju. Pirmās 30 minūtes tika veltītas mērķa noteikšanai viens pret vienu. Nākamais bija fizioterapeita vadīta vingrojuma stunda. Pēc 1 stundas ilgas veselības veicināšanas sarunas sekoja tādas tēmas kā veselīgs uzturs, porciju lielums, pārtikas produktu etiķešu lasīšana, emocionālais un fiziskais izsalkums, stresa pārvaldīšanas paņēmieni (piemēram, meditācija), fiziskās aktivitātes, mazkustīga uzvedība, kardiovaskulāri riska faktori un izmaiņu veikšana un uzturēšana. Dalībnieki izmantoja aktivitātes izsekotājus un rakstīja uztura dienasgrāmatas, lai identificētu emocionālās ēšanas izraisītājus.

Pēdējā nedēļā pacientus novērtēja medmāsa, diētas ārsts un fizioterapeits.

Sākotnēji vidējais ķermeņa masas indekss (ĶMI) bija 47,0 kg / m2, un 56,4 % dalībnieku ĶMI bija virs 45 kg / m2. Turklāt 26,7 % bija 2. tipa cukura diabēts, bet 31,4 % anamnēzē bija depresija.

Programmu pabeidza vairāk nekā trīs ceturtdaļas dalībnieku (78 %). Psihosociālā veselība tika novērtēta, izmantojot 21 punktu slimnīcas trauksmes un depresijas skalu (HADS), kur 0 – 7 ir normāli, 8 – 10 ir viegli, 11 – 15 ir mēreni un 16 – 21 ir smagi. Trauksmes un depresijas rādītāji programmas laikā samazinājās attiecīgi par 1,5 un 2,2 punktiem. Proporcija, kuras trauksmes rādītājs sākumā bija lielāks par 11, bija 30,8 % un samazinājās līdz 19,9 %; depresijas gadījumā attiecīgās proporcijas bija 21,8 %, samazinoties līdz 9,5 %.

Vidējais ķermeņa svara samazinājums kopumā bija 2,0 kg, 27,2 % dalībnieku zaudēja vairāk nekā 3 % no sākotnējā svara. Ieteicamo fizisko aktivitāšu sasniegšanas īpatsvars pieauga par 31 %. Bija ievērojams kopējā holesterīna, zema blīvuma lipoproteīnu (ZBL) holesterīna un asinsspiediena samazinājums. Proporcija ar augstu asinsspiedienu samazinājās no 37,4 % sākotnējā līmenī līdz 31,1 % 10. nedēļā. Tiem, kuriem bija 2. tipa cukura diabēts, proporcija, kas sasniedza ieteicamo cukura līmeni asinīs, pieauga no 47,6 % līdz 57,4 %.

Pētnieki secināja, ka gandrīz astoņi no desmit cilvēkiem pabeidza programmu, kas liecina, ka saturs un formāts bija pieņemami. Tika novēroti uzlabojumi visos psihosociālajos un veselības rezultātos salīdzinoši īsā laika posmā, norādot, ka tas varētu būt pakalpojumu sniegšanas modelis citiem centriem.

AVOTS: European Society of Cardiology. Focus on emotions is key to improving heart health in people living with obesity. ScienceDaily. ScienceDaily, 17 June 2021.