PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Abdomināla aptaukošanās paaugstina atkārtotu aterosklerotisku notikumu risku

Doctus
Abdomināla aptaukošanās paaugstina atkārtotu aterosklerotisku notikumu risku pēc notikuša mikokarda infarkta (MI), secināts Zviedrijā veiktā pētījumā.

Pētījuma mērķis bija izvērtēt abdominālas aptaukošanās izplatību un tās saistību ar atkārtu kardiovaskulāru slimību pēc pirmā miokarda infarkta. 

Pētījumā izmantoja reģistru datus, tika identificēti 22 882 pacienti, kuriem 4 - 10 nedēļas iepriekš bijis MI. Dalībniekus novēroja uz atkārtotiem kardiovaskulāriem notikumiem: nefatāls MI, nāve koronāras sirds slimības dēļ, nefatāls vai fatāls išēmisks insults. Statistiskajai analīzei izmantoja Cox daudzfaktoru modeli.

Lielākajai daļai pacientu bija abdomināla aptaukošanās. 3,8 novērošanas gadu laikā 1232 vīrieši (7,3 %) un 469 (7,9 %) sieviešu piedzīvoja atkārtotu aterosklerotiskas kardiovaskulāras slimības gadījumu. Statistiskajā modelī pierādīja, ka augstāks risks uz atkārtotiem notikumiem ir tiem, kuriem ir lielāks vidukļa apkārtmērs (HR=1,22; 95 % TI [1,07 - 1,39]), salīdzinot piekto kvintīli ar pirmo. Paaugstināts risks tika novērots ceturtajā un piektaja kvintīlē (attiecīgi HR=1,21; 95 % TI [1,03 - 1,43] un HR=1,25; 95 % TI [1,04 - 1,5]). Vīriešiem novēroja līdzīgu saistību, savukārt sievietēm tika novērota U formas saistība. 

Pētnieki secināja, ka abdomināla aptaukošanās ir bieži sastopama pacientiem pēc miokarda infarkta un lielāks vidukļa apkārtmērs ir neatkarīgi saistīts ar augstāku atkārtotu kardiovaskulāru notikumu risku, īpaši vīriešiem. Tiek rekomendēts mērīt vidukļa apkārtmēru, lai identificētu pacientus ar paaugstinātu atkārtotu notikumu risku pēc miokarda infarkta. 

 

AVOTS: Mohammadi H, Ohm J, Discacciati A, et al. Abdominal obesity and the risk of recurrent atherosclerotic cardiovascular disease after myocardial infarction. European Journal of Preventive Cardiology, 2020

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus