PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asociācija starp priekšlaicīgu menopauzi un incidentu plaušu hipertensiju: kohortas pētījums

Doctus
Pixabay.com
Dažādas plaušu hipertensijas (PH) formas sievietes skar disproporcionāli. Gan dzīvnieku, gan cilvēku pētījumos secina, ka estradiolam piemīt jaukti efekti uz plaušu asinsvadiem. Līdz šim nav noskaidrots, vai priekšlaicīga menopauze varētu būt riska faktors plaušu hipertensijas attīstībai.

Tika veikts kohortas pētījums, kur tika iekļauti dati par sievietēm no Apvienotās Karalistes, vecumā no 40–69 gadiem, kuras bija sasniegušas menopauzi un kuru dati par reproduktīvo veselību bija pilnīgi un pieejami. Priekšlaicīga menopauze tika definēta kā menopauzes iestāšanās pirms 40 gadu vecuma. Sievietes menopauzē bez priekšlaicīgas menopauzes sākšanās bija kontroles grupā. Primārais pētījuma iznākums – incidenta PH.

Pētījuma dalībniecēm tika sekots līdzi vidēji 11,1 gadu. Pa šo laiku primārais iznākums tika konstatēts 38 sievietēm (0,73 %) ar priekšlaicīgu menopauzi un 4009 (0,31 %) bez priekšlaicīgas menopauzes. Pēc tādu faktoru pielāgošanas kā vecums, rase, smēķēšanas anamnēze, ĶMI, sistoliskais asinsspiediens, antihipertensīvo medikamentu lietošana, CRO, prevalējošs 2.tipa CD, obstruktīva miega apnoja, sirds mazspēja, mitrāla regurgitācija, aortas stenoze, vēnu trombembolija, forsētās vitālās kapacitātes (FVC) rādītājs, forsētās izelpas ātrums 1 sekundē pret FCV attiecība, HAT lietošana, histerektomijas statuss, priekšlaicīga menopauze jebkurā gadījumā saglabājās kā neatkarīgs riska faktors PH attīstībai (riska attiecība 2,13, 95 % TI 1,31–3,23, p<0,001).

Analizējot potenciālo menpauzes vecuma slieksni, PH risks progresīvi pieauga līdz ar jaunāku menopauzes vecumu (Ptrend <0,001), ar 4,8 reizes lielāku risku sievietēm ar sākušos menopauzi pirms 30 gadu vecuma (95 % TI 1,82–12,74, p = 0,002). Hormonaizstājterapijas lietošana neietekmēja PH un priekšlaicīgas menopauzes saistību.

Pētnieki secina, ka priekšlaicīga menopauze var būt neatkarīgs riska faktors plaušu hipertensijas attīstībai sievietēm. Nepieciešams turpināt pētījums, lai izvērtētu dzimumhormonu lomu PH attīstībā un identificētu potenciālās terapijas iespējas.

Avots: Honigberg MC, Patel AP, Lahm T, Wood MJ, Ho JE, Kohli P, et al. (2021) Association of premature menopause with incident pulmonary hypertension: A cohort study. PLoS ONE 16(3): e0247398. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0247398

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus