PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atklāts, kāpēc antidepresanti dažiem pacientiem ir efektīvāki nekā citiem

Doctus
Lielbritānijas zinātnieki ir atklājuši asinīs bioloģisku marķieri, kas var palīdzēt ārstiem piemeklēt pacientam vispiemērotāko depresijas ārstēšanas metodi.

Pētījuma mērķis bija izbeigt “mēģinājums un kļūda” principu, izrakstot antidepresantus, šis princips šobrīd ir vienīgā iespēja, kā atrast katram pacientam efektīvāko antidepresantu.

Antidepresantu efektivitāte atkarīga no bioloģiskiem marķieriem Antidepresantu efektivitāte atkarīga no bioloģiskiem marķieriem
Antidepresantu efektivitāte atkarīga no bioloģiskiem marķieriem

Pētījums pierādīja, ka var izmantot asins testu, lai personalizētu depresijas ārstēšanu. Pētnieki atklāja, ka augsts iekaisuma līmenis – kuru uzrāda bioloģiskie marķieri asinīs – ir daļa no depresijas mehānisma, īpaši tādām depresijas formām, kuras neatbild uz viegliem jeb zemas devas antidepresantiem.

Ja pacientam ir augsti iekaisuma rādītāji, viņam uzreiz var sākt intensīvu ārstēšanas programmu, piemēram, kombinētos antidepresantus.

Nopietna depresija skar apmēram 20% cilvēku dzīves laikā. Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka 2020.gadā depresijas radītais slogs pārsniegs sirds slimību slogu.

Lai gan tirgū ir pieejami neskaitāmi antidepresanti, plaši ir izplatīts priekšstats, ka antidepresanti ir efektīvi tikai pusei pacientu un pusi no laika, kad tie tiek izrakstīti. Farmācijas kompānijas nenogurdamas rada jaunas paaudzes antidepresantus, kas būtu efektīvāki par iepriekšējiem.

Pētījumā, kurš publicēts žurnālā Neuropsychopharmacology, pētnieku komanda ir mēģinājuši identificēt divu veidu biomarķierus: prognozētāji, kas prognozē iespējamo organisma atbildes reakciju uz antidepresantu un mērķmarķieri, kas maina ārstēšanas gaitu.

Pētnieki paskaidro, ka cilvēku šūnās, informācija no gēniem tiek pārvadīta ar kurjera RNS vai mRNS, pirms tā top redzama ar fiziskām vai bioķīmiskām pazīmēm. Pētnieki novēroja pacientu mRNA pirms un pēc viņi tika ārstēti ar vienu no diviem antidepresantiem –  escitalopram vai nortripilīnu.

Pēc 8 nedēļu ārstēšanas, pētnieki atklāja, ka pacientiem, kuriem nekļuva labāk, bija statistiski ticami augstāks trīs iekaisuma marķieru līmenis, nekā pirms ārstēšanas uzsākšanas. Tas liek domāt, ka šie trīs signāli varētu palīdzēt atklāt pacientus, kuriem ir sliktāka atbildes reakcija uz antidepresantu terapiju, un tas ļautu pielietot personalizētāku terapiju jau sākuma posmā.

Šis bija neliels pētījums, bet atklājums ir daudzsološs. Personalizēta depresijas ārstēšana ļautu izvairīties no principa ”mēģinājums un kļūda”, izvēloties piemērotāko antidepresantu.