PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atklāts mehānisms, kas iespējams izraisa atmiņas zudumu pacientiem ar Alcheimeru

Doctus
Atklāts mehānisms, kas iespējams izraisa atmiņas zudumu pacientiem ar Alcheimeru
Klīvlendas klīnikas pētnieki ir atklājuši smadzenēs proteīnu, kam ir kritiski svarīga loma atmiņas zuduma gadījumos pacientiem ar Alcheimera slimību. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Nature Neuroscience.

Ir zināms, ka proteīns - neiroligīns - 1 (NLGN1) ir iesaistīts atmiņu veidošanās procesā; šī ir pirmā reize, kad pierāda, ka tas ir saistīts ar amiloīda saistītu atmiņas zudumu.

Alcheimera slimības gadījumā amiloīda bēta proteīns akumulējas smadzenēs un veicina iekaisuma veidošanos. Šis iekaisums rezultējas ar gēnu modifikāciju, kas pārtrauc smadzeņu sinapšu funkcionēšanu, kas rada atmiņas zudumu.

Izmantojot dzīvnieku modeli, Klīvlendas klīnikas pētnieki atklāja, ka neiroiekaisuma procesa laikā, NLGN1 epiģenētiskā modifikācija traucē sinaptiskā tīkla darbību smadzenēs, tīkls ir atbildīgs par atmiņu veidošanos un saglabāšanos. Šī tīkla iznīcināšana var rezultēties ar atmiņas traucējumiem, kādi ir novērojami Alcheimera slimības gadījumā.

Alcheimera slimība ir izaicinājums, pētnieki to analizē no visiem iespējamajiem aspektiem. Šis atklājums var sniegt jaunas iespējas Alcheimera slimības profilaksē un ārstēšanā.

 

Pirmavots: Bihua Bie, Jiang Wu, Hui Yang, Jijun J Xu, David L Brown, Mohamed Naguib. Epigenetic suppression of neuroligin 1 underlies amyloid-induced memory deficiency. Nature Neuroscience, 2014