PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atskats uz medicīnas notikumiem 2012.gadā

Doctus
2012.gadu esam pavadījuši un sagaidījuši 2013.gadu. Lai gūtu mācības, ir vērts atskatīties uz svarīgākajiem 2012.gada notikumiem un varbūt dažas atziņas paņemt līdzi un ievērot šajā gadā. Tādēļ ASV ir apkopots 2012.gada notikumu/ atziņu tops, mēs esam paņēmuši to, kas varētu būt noderīgs mums te, Latvijā.

Ārsti cieš no izdegšanas biežāk nekā citu profesiju pārstāvji

Aptaujājot vairāk nekā 7000 ārstu, tika secināts, ka 37,9% cieš no emocionālā izsīkuma, 29,4% cieš no augsta līmeņa depersonalizācijas un 12,4% bija zems personīgo sasniegumu novērtējums. Pētnieki secināja, ka 45,8% ārstu bija vismaz viens no izdegšanas simptomiem.

Vairāk  varat izlasīt porta Doctus 21.augusta ziņā "ASV gandrīz puse ārstu cieš no izdegšanas sindroma".

Brīdinājumi par atsevišķiem medikamentiem

Par vairākām medikamentu grupām un medikamentiem bija izteikti brīdinājumi 2012.gadā. Piemēram, FDA (US Food and Drug Administration) lika izmainīt statīnu lietošanas instrukcijas, iekļaujot brīdinājumu, ka statīni var paaugstināt glikozes līmeni un HbA1c līmeni asinīs. Aprīlī FDA brīdināja par fentanila plāksteru iespējamo negatīvo iedarbību. 15 gadu laikā konstatēti 10 nāves gadījumi un 12 hospitalizēšanas gadījumi, lietojot šos plāksterus. 16 gadījumi bija bērniem jaunākiem par 2 gadiem.

Janvārī Eiropas Zāļu aģentūra (The European Medicines Agency (EMA)) aicināja apturēt Eiropas Savienībā medikamentu lietošanu, kuru sastāvā ir meprobamāts, jo ieguvumi no šiem medikamentiem ir mazāki nekā iespējamais risks. Vēl EMA martā brīdināja, ka osteoporozes medikaments stroncija ranelāts nebūtu jānozīmē pacientiem ar imobilizāciju vai pacientiem ar vēnu trombembolismu, jo šis medikaments paaugstina vēnu trombembolisma risku un var izraisīt nopietnas ādas reakcijas.

Izveidots saraksts ar procedūrām, kuras varētu neveikt noteiktās situācijās

Deviņām ārstu specialitātēm sadarbojoties ir izstrādāts 45 procedūru saraksts, kuras varētu neveikt noteiktā situācijās un noteiktām pacientu grupām. Šajā sarakstā ir rutīnā veikti izmeklējumi, kuri nav zinātniski pamatoti un rada lielas veselības aprūpes izmaksas un reizēm ir kaitīgi pacienta veselībai.

Plašāk par šo tēmu 29.novembra rakstā "9 situācijas, kad ģimenes ārstam ir jāsaka “Nē” pacientam"

Skrīninga vadlīnijas: kolorektālais un prostatas vēzis

Martā tika pārskatītas kolorektālā vēža skrīninga vadlīnijas pieaugušajiem virs 50 gadu vecuma un maijā tika pārskatītas prostatas vēža skrīninga vadlīnijas. Jaunās vadlīnijas ir pretrunā ar šobrīd esošajām klīniskajām vadlīnijām. Vadlīnijas attiecībā uz dzemdes kakla skrīningu apraksta jaunu skrīninga stratēģiju vecuma grupās, augsta riska grupas cilvēka papilomasvīrusa testēšanai, tālāko novērtēšanu un skrīninga stratēģiju sievietēm, kuras ir vakcinētas pret HPV16 un HPV18 infekciju.

Saldināto dzērienu lietošana paaugstina kardiovaskulāro slimību risku par 20%

Pat mērena saldināto dzērienu lietošana (viena bundžiņa saldināto dzērienu dienā) ir saistīta ar paaugstinātu sirds slimību risku, sasitība saglabājās arī pēc kardiovaskulāro slimību riska faktoru samērošanas.

Jauni medikamenti

2012.gadā FDA apstiprināja vairāku jaunu medikamentu ienākšanu tirgū:

 

  • 6. novembrī FDA apstiprināja tofacitinibu – pirmo perorāli lietojamo Janus kināzes inhibitoru akūta reimatoīdā artrīta ārstēšanā – gadījumos, ja pacients adekvāti nereaģē uz metotreksāta terapiju.
  • 16. jūlijā tika apstiprināts pirmais medikaments – tenofovira dizoproksila fumarāts/ emtricitabīns –, lai pasargātu no HIV neinficētas augsta riska  personas. Un divas nedēļas pirms šī apstiprinājuma tika apstiprināts pirmais mājās veicamais HIV tests.
  • Maijā tika apstiprināts jauns medikaments sarkomas āsrtēšanai, pēdējās desmitgadēs nebija apstiprināts neviens jauns medikaments.  

Pretaptaukošanās medikamenti: 2 apstiprināti un 1 tiks drīz apstiprināts

27. jūnijā FDA apstiprināja lorkaserīnu, lai ārstētu aptaukošanos un mazāk kā pēc mēneša tika apstiprināts vēl viens pret aptaukošanās medikaments – fentermīna – topiramāts.

Trešais medikaments varētu parādīties tirgū jau šajā gadā.

Vairāk par pret aptaukošanās terapijas iepējām var lasīt rakstā "Aptaukošanās farmakoloģiskā terapija"

Pilns notikumu apskats šeit.