PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augstāks C vitamīna līmenis mazina kardiovaskulāro slimību risku

Doctus
Tas, ka sabalansēts uzturs ir labvēlīgs sirds veselībai, nav jaunums, tomēr jauns pētījums šo apgalvojumu papildina ar faktiem par C vitamīna labvēlīgo ietekmi uz kardiovaskulāro sistēmu. C vitamīns lielā koncentrācijā atrodams augļos un dārzeņos.

Pētījumā izmantoti dati par 100 tūkstošiem iedzīvotāju no Dānijas. Noskaidrots, ka tiem, kuri uzturā lieto vairāk augļus un dārzeņus, ir par 13% zemāks kardiovaskulāro slimību risks un par 20% zemāks kopējais mirstības risks, salīdzinot ar tiem, kuri uzturā augļus un dārzeņus lieto retāk. Pacienti tika sadalīti vairākās grupās, pamatojoties uz augļu un dārzeņu lietošanas uzturā biežumu:

  • Vismaz divas reizes dienā (n=30,794);
  • Vienreiz dienā (n=28,517);
  • Retāk kā reizi dienā (n=17,576);
  • Gandrīz nekad (n=6369).

Pacientu apakšgrupai, kuri augļus un dārzeņus uzturā lieto biežāk, bija ievērojami zemāks išēmiskas sirds slimības risks salīdzinot ar grupu, kuri augļus un dārzeņus lieto retāk (p=0,01), tāpat zemāks bija arī kopējās mirstības risks (p<0,001). Papildu pētījums ar šo pacientu grupu atklāj, ka augstāks C vitamīna līmenis serumā arī saistīts ar zemāku kardiovaskulāro slimību risku. Pierādīts, ka augstāks C vitamīna līmenis serumā ir pacientiem, kuri uzturā lieto vairāk augļu. Pētījuma autori skaidro, ka augļi un dārzeņi satur vitamīnus, minerālus, antioksidantus – iespējams, ka kāda no šīm vielām vai šo vielu kombinācija rada kardioprotektīvo efektu ar tādu mehānismu starpniecību kā asinsvadu funkcijas izmainīšanu, asinsspiediena mazināšanu, zema blīvuma holesterīna samazināšanu, vai oksidatīvā stresa samazināšanu. C vitamīna labvēlīgais efekts uz kardiovaskulāro veselību izpaužas, mazinot oksidatīvo stresu, jo ir spēcīgs antioksidants.

Avots: Kobylecki CJ, Afzal S, Smith GD, Nordestgaard BG. Genetically high plasma vitamin C, intake of fruit and vegetables, and risk of ischemic heart disease and all-cause mortality: a Mendelian randomization study. Am J Clin Nutr 2015; 101:1135-1143. Pieejams: http://ejuz.lv/4rv