PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Celiakijas slimība un kairinātas zarnas sindroms bērniem

Doctus
Celiakijas slimība un kairinātas zarnas sindroms bērniem
Bērniem ar kairinātas zarnas sindromu ir palielināta celiakijas slimības izplatība, salīdzinot ar bērniem bez šī sindroma, secināts pētījumā, kas publicēts žurnālā JAMA Pediatrics.

Periodiskas vēdersāpes tiek novērotas 10 - 15% skolas vecuma bērnu. Celiakijas slimības izplatība ir apmēram 1% Eiropas valstīs un pacientiem novēro plaša spektra simptomus, tai skaitā, vēdersāpes, tomēr šī slimība bieži vien ir asimptomātiska.

Pētījuma autori izvērtēja celiakijas slimības izplatību 992 bērniem ar vēdersāpēm saistītām slimībām: kairinātas zarnas sindroms, funkcionāla dispepsija un funkcionālas vēdersāpes. Pēc izslēgšanas kritērijiem, pētījumā tika iekļauti 782 bērni: 270 bērni ar kairinātas zarnas sindromu, 201 bērns ar funkcionālu dispepsiju un 311 bērni ar funkcionālām vēdersāpēm.

Visiem bērniem tika veiktas asins analīzes un 15 bērniem bija pozitīva analīze uz celiakijas slimību: 12 (4,4%) no tiem bija bērni ar kairinātas zarnas sindromu, 2 (1%) bērni ar funkcionālu dispepsiju un 1 (0,3%) bērns ar funkcionālām vēdersāpēm.  Celiakijas slimības izplatība bērniem ar kairinātas zarnas sindromu bija četras reizes augstāka nekā bērniem vispārējā populācijā.

Pētnieki norāda, ka identificējot kairinātas zarnas sindromu kā augsta riska slimību celiakijas slimībai, tas var palīdzēt pediatriem. Visiem bērniem ar periodiskām vēdersāpēm rutīnā varētu veikt celiakijas slimības diagnostiku, tomēr pētījuma rezultāti uzrāda, ka sijājošā atlase būtu jāveic tikai bērniem ar kairinātu zarnu sindromu. Šai jaunajai pieejai var būt ietekme uz veselības aprūpes izmaksām, jo ir aprēķināts, ka bērniem ar funkcionāliem kuņģa zarnu trakta traucējumiem bieži tiek veikti dažādi sijājošās atlases testi, to izmaksas ievērojamas un rezultāti ir minimāli.

 

Pirmavots: Fernanda Cristofori, Claudia Fontana, Annamaria Magistà, Teresa Capriati, Flavia Indrio, Stefania Castellaneta, Luciano Cavallo, Ruggiero Francavilla. Increased Prevalence of Celiac Disease Among Pediatric Patients With Irritable Bowel Syndrome. JAMA Pediatrics, 2014.