PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Covid-19 īstermiņa un ilgtermiņa anosmijas iemesli

Doctus
Covid-19 īstermiņa un ilgtermiņa anosmijas iemesli
Pixabay
Zinātnieki ir noskaidrojuši mehānismus, kas saistīti ar ožas zudumu pacientiem, kas inficēti ar SARS-CoV-2 dažādās slimības stadijās. Pētnieki atklāja, ka SARS-CoV-2 inficē maņu neironus un izraisa pastāvīgu epitēlija un ožas nervu sistēmas iekaisumu.

Ožas zudums jeb anosmija ir viens no agrākajiem un visbiežāk ziņotajiem Covid-19 simptomiem. Bet iesaistītie mehānismi vēl līdz galam nebija noskaidroti. Zinātnieki no Pasteur institūta, CNRS, Inserm, Parīzes Universitātes un Parīzes Valsts slimnīcu tīkla (AP-HP) noteica mehānismus, kas saistīti ar ožas zudumu pacientiem, kuri dažādās slimības stadijās ir inficēti ar SARS-CoV-2. Viņi atklāja, ka SARS-CoV-2 inficē maņu neironus un izraisa pastāvīgu epitēlija un ožas nervu sistēmas iekaisumu. Turklāt dažiem pacientiem ar pastāvīgām klīniskām pazīmēm anosmija ir saistīta ar ilgstošu epitēlija un ožas nervu sistēmas iekaisumu un ilgstošu vīrusa klātbūtni ožas epitēlijā.

Kaut arī SARS-CoV-2 vīrusa izraisītais Covid-19 galvenokārt ir elpošanas ceļu slimība, daudziem pacientiem ir simptomi, kas nav saistīti ar elpošanas sistēmu. Vēl nesen pastāvēja neskaidrība par to, vai vīrusam ir  tieša loma anosmijas attīstībā. Saskaņā ar vienu līdz šim vispārpieņemtu hipotēzi tika pieņemts, ka īslaicīgs ožas zudums rodas tūskas dēļ, kas pārnes ožas molekulas uz ožas neironiem (pazīstama, kā aizlikta deguna sajūta saaukstēšanās laikā).

Nesen veiktā pētījumā zinātnieki atklāja mehānismus, kas saistīti ar Covid-19 saistīto anosmiju. Pētījums tika veikts ar Covid-19 pacientiem un papildināts ar testiem uz dzīvnieku modeļa. Šis pētījums negaidīti parāda, ka nazofaringeālās uztriepes var būt negatīvas ar standarta RT-PĶR, pat ja vīruss joprojām atrodas deguna dobumu aizmugurē, ožas epitēlijā. Ņemot vērā šo atklājumu, pacientiem, kuriem ir ožas zudums, var paredzēt SARS-CoV-2 diagnostiku, veicot deguna gļotādas noskalojumu, papildus nazofaringeālās iztriepes PĶR testam.

Šis darbs arī atklāj ar Covid-19 saistītās smakas zuduma mehānismu, atklājot virkni hronoloģisku darbību:

Tika novērots, ka SARS-CoV-2 inficē ne tikai maņu neironus, bet arī ožas nervu un ožas nervu centrus smadzenēs.

Vēl viens svarīgs šī pētījuma atklājums radās dzīvnieku modeļu novērošanas laikā, kas atklāja, ka, tiklīdz vīruss nonāk ožas sīpolā, tas izplatās uz citām nervu struktūrām, kur tas izraisa lielu iekaisuma reakciju.  Ožas neironu infekcija tāpvar nonākt smadzenēs un tas izskaidro, kāpēc dažiem Covid-19 pacientiem rodas dažādas psiholoģiskas klīniskas pazīmes (trauksmes traucējumi, depresija) vai neiroloģiska rakstura simptomi (kognitīvo funkciju pasliktināšanās, uzņēmība pret neirodeģeneratīvas slimības attīstību), par kurām vēl vairāk pētījumi ir nepieciešami.

Pēc pētījuma rezultātiem Covid-19 smaržas zudums var saglabāties vairākus gadus dažiem pacientiem, un šo klīnisko pazīmju noturību var saistīt ar vīrusa un iekaisuma noturību ožas gļotādā.  

Galvenie četri pētījuma secinājumi:

Vīrusu var noteikt deguna gļotādas noskalojumā, gadījumos, kad to neatklāj ar nazofaringeālo iztriepi;

SARS-CoV-2 ožas epitēlijā var saglabāties vairākus mēnešus;

SARS-CoV-2 inficē maņu neironus;

SARS-CoV-2 var izraisīt pastāvīgu ožas epitēlija un ožas nervu sistēmas iekaisumu.

AVOTS: de Melo GD, Lazarini F, Levallois S, et al. COVID-19-related anosmia is associated with viral persistence and inflammation in human olfactory epithelium and brain infection in hamsters. Science Translational Medicine, 2021; eabf8396