PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dzimumhormonu līmenis pusmūžā saistīts ar sirds slimību risku sievietēm

Doctus
Dzimumhormonu līmenis pusmūžā saistīts ar sirds slimību risku sievietēm
Dzimumhormonu līmeņa izmaiņas menopauzē, kā arī holesterīna frakcijas ir saistītas ar sirds slimību risku sievietēm, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Journal of Lipid Research.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp dzimumhormonu līmeni un holesterīna frakcijām un sirds slimību risku sievietēm pēc menopauzes. Pētījumā piedalījās 120 sievietes (68 sievietes bija pēc menopauzes vecumā un 52 bija pims vai agrīnas menopauzes vecumā). Pētījums tika veikts Pitsburgā. Lipoproteīnu apakšklases tika mērītas, izmantojot nukleārās magnētiskās rezonanses spektroskopu.

Pētījuma dalībnieču vidējais vecums bija 50,4 ±1,9 gadi. Samērojot pēc vecuma, rases, cikla dienu skaita, ķermeņa masas indeksa, fiziskās aktivitātes un alkohola patēriņa, tika atklāta negatīva korelācija starp estradiola (E2) līmeni un vidēji mazu zema blīvuma lipīdu - P koncentrāciju (ρ =-0,19; p=0,04). Vēl vairāk tika atklāts, ka E2 pozitīvi korelē ar augsta blīvuma lipīdu-P līmeni (ρ=0,22; p=0,02). Starp dzimumhormonu saistošo globulīnu (SHBG) tika atklāta neatkarīga korelācija ar zemu kopējā līmeņa zema blīvuma lipīdiem. SHBG pozitīvi korelēja arī ar augsta blīvuma lipīdu līmeni. Brīvais androgēnu indekss (FAI) pozitīvi korelēja ar kopējo zema blīvuma lipīdu līmeni. Turklāt FAI negatīvi korelēja ar lielu augsta blīvuma lipīdu koncentrāciju (p<0,05).

Pētnieki secināja, ka zems E2 un SHBG līmenis un augsts FAI līmenis ir saistīti ar aterogēnāku lipoproteīnu profilu. Dzimumhormonu līmenis pusmūžā var paaugstināt sievietes risku saslimt ar koronāru sirds slimību.

 

Pirmavots: S. R. El Khoudary, M. M. Brooks, R. C. Thurston, K. A. Matthews. Lipoprotein subclasses and endogenous sex hormones in women at midlife. The Journal of Lipid Research, 2014.