PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

IQ saistīts ar jaundzimušā svara pieaugumu pirmajā mēnesī

Doctus
IQ saistīts ar jaundzimušā svara pieaugumu pirmajā mēnesī
Adelaides universitātē veiktā pētījumā secināts, ka svara pieaugums un galvas apkārtmēra palielināšanās jaundzimušā pirmajā dzīves mēnesī ir saistīts ar augstāku IQ rādītāju agrīnā skolas vecumā. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Pediatrics.

Pētījumā tika analizēta informācija par vairāk nekā 13 800 bērniem, kuri bija dzimuši plānotajā laikā. Pētījuma rezultāti uzrādīja, ka tiem bērniem, kuri pirmajās četrās dzīves nedēļās pieņēmās svarā par 40% no dzimšanas svara, bija par 1,5 punktiem augstāks IQ sešu gadu vecumā, nekā tiem, kuri svarā pieņēmās pikai par 15%no dzimšanas svara. Tiem bērniem, kuriem pirmā mēneša laikā palielinājās galvas apkārtmērs arī bija augstāki IQ rādītāji vēlākos gados. "Galvas apkārtmērs ir smadzeņu apjoma indikators, tātad jo vairāk palielinās galvas apkārtmērs, jo ātrāk zīdainim aug smadzenes," uzsvēra pētījuma vadošā autore dr. Lisa Smithers. Kopumā bērniem, kuri ātrāk aug pirmajās četrās dzīves nedēļās ir augstāki IQ rādītāji vēlākos gados.

Bērniem, kuri labi pieņemas svarā pirmajā dzīves mēnesī, ir augstāki IQ rādītāji vēlākos gados Bērniem, kuri labi pieņemas svarā pirmajā dzīves mēnesī, ir augstāki IQ rādītāji vēlākos gados
Bērniem, kuri labi pieņemas svarā pirmajā dzīves mēnesī, ir augstāki IQ rādītāji vēlākos gados

Tiem bērniem, kuri pieņemas svarā, bija augstāki verbālā IQ rādītāji 6 gadu vecumā. Autori to skaidro ar to, ka neirālās verbalālā IQ struktūras attīstās agrīni, kas nozīmē, ka ātrs svara piegums neonatālajā periodā var tieši ietekmēt bērna kognitīvās spējas.

Iepriekš veiktos pētījumos ir pierādīta saistība starp agrīnu postnatālo uzturu un IQ, bet šis ir pirmais pētījums, kurā analizēja svara pieaugumu pirmajā dzīves mēnesī veseliem jaundzimušajiem un IQ vēlākos gados. Šis atklājums vēl vairāk apstiprina pareizas krūts barošanas tehnikas nepieciešamību un sekošanu līdzi jaundzimušā svara pieaugumam pirmajā dzīves mēnesī.

Pirmavots: L. G. Smithers, J. W. Lynch, S. Yang, M. Dahhou, M. S. Kramer. Impact of Neonatal Growth on IQ and Behavior at Early School Age. PEDIATRICS, 2013; 132 (1): e53.