PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jogas nodarbības palīdz mazināt krampjus un trauksmi pacientiem ar epilepsiju

Doctus
Jogas nodarbības palīdz mazināt krampjus un trauksmi pacientiem ar epilepsiju
Freepik.com
Jauns pētījums liecina, ka 3 mēnešu jogas programma, kas apvieno dziļu elpošanu, meditāciju un pozitīvus apstiprinājumus, ir saistīta ar ievērojamu krampju biežuma, trauksmes un stigmas samazināšanos cilvēkiem ar epilepsiju.

Pacienti ar epilepsiju cieš no blakus slimībām, piemēram, stigmatizācijas, trauksmes un depresijas, kas būtiski ietekmē viņu dzīves kvalitāti. Šīs blakus slimības lielākoties netiek risinātas valstīs ar ierobežotiem resursiem. Šī nejaušināta iedalījuma kontrolētā pētījuma (RCT) mērķis bija noskaidrot, vai joga un psihoizglītošana ir efektīva, lai samazinātu stigmu (primāro iznākumu), neiropsihiatriskos rezultātus un krampju biežumu, salīdzinot ar viltus jogu un psihoizglītošanu cilvēkiem ar epilepsiju.

Pētījumā iekļāva dalībniekus vecumā no 18 līdz 60 gadiem ar epilepsiju, kas ieguva ≥ 4 punktus pēc Kilifi stigmas epilepsijas skalas. Rezultāts, kas lielāks par 66. procentili, norāda uz izteikti jūtamu stigmu.

Pacientiem (n = 160) bija vidēji viena lēkme nedēļā, un lielākā daļa lietoja vismaz divus pretkrampju medikamentus. Intervences grupa (n = 80) piedalījās jogas modulī ar muskuļu atslābināšanas vingrinājumiem, lēnu un sinhronizētu elpošanu, meditāciju un pozitīviem apgalvojumiem. Kontroles grupa (n = 80) piedalījās fiktīvās jogas sesijās bez instrukcijām par elpošanas vingrinājumiem vai uzmanības pievēršanu ķermeņa kustībām un sajūtām prakses laikā. Abas grupas piedalījās septiņās 1 stundu ilgās uzraudzītās grupu jogas sesijās 3 mēnešu laikā, tika lūgti piecas reizes nedēļā praktizēt intervences mājās un saņēma psihoizglītošanas moduli par epilepsiju.

Dalībniekiem, kuri praktizēja intervences moduli, bija ievērojams pašpārliecinātības stigmas samazinājums, salīdzinot ar kontroles grupas dalībniekiem (P = 0,01). To dalībnieku īpatsvars intervences grupā, kuriem krampju skaits samazinājās par vairāk nekā 50 % (OR= 4,11; P = 0,01) un pilnīga lēkmju remisija (OR = 7,4; P = 0,005) perioda beigās, 6 mēnešu novērošanas laikā bija ievērojami augstāks nekā kontroles grupā. Salīdzinājumā ar kontroles grupā iesaistītajiem, būtiski mazinājās arī trauksme (P = 0,032) un uzlabojās dzīves kvalitāte (P < 0,001) intervences grupā. Intervences grupa arī piedzīvoja ievērojamu apzinātības (P < 0,001) un kognitīvo traucējumu uzlabošanos salīdzinājumā ar kontroles grupu (P < 0,004).

Stigmatizācija var ietekmēt cilvēka dzīvi daudzos veidos, tostarp ārstēšanu, neatliekamās palīdzības nodaļu apmeklējumus un sliktu garīgo veselību. Pētījums parādīja, ka joga var atvieglot epilepsijas slogu un uzlabot vispārējo dzīves kvalitāti, samazinot šo uztverto stigmu.

AVOTS: Kaur K, Sharma G, Dwivedi R, et al. Effectiveness of Yoga Intervention in Reducing Felt Stigma in Adults With Epilepsy: A Randomized Controlled Trial. Neurology, November 8, 2023