PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kā stress grūtniecības laikā rada kognitīvus traucējumus bērnam?

Doctus
Mātes ekspozīcija stresam grūtniecības laikā veicina trauksmes un kognitīvu problēmu attīstību bērnam, kas saglabājas arī pieaugušo vecumā; šo fenomenu skaidro ar izmaiņām zarnu mikroflorā.

Arvien pieaug pierādījumu apjoms, kas liecina, ka mikroflorai ir nozīme organisma veselīgā funkcionēšanā.

Pētījums veikts ar pelēm, kas grūtniecības laikā pakļautas stresa iedarbībai. Novērts, ka notiek izmaiņas peļu mikroflorā un placentā, kā arī to augļu kunģā-zarnu traktā. Šīs pārmaiņas, ko novēroja auglim, saglabājās līdz pieaugošo vecumam. Turklāt noskaidrots, ka pelēm, kuras grūtniecības laikā bija pakļautas stresam, bija sliktākas kognitīvās spējas un augstāks trauksmes līmenis nekā pelēm, kas grūtniecības laikā stresam pakļautas netika. Placentā, augļa smadzenēs un piedzimušo peļu smadzenēs bija paaugstināti iekaisuma rādītāji, bet BDNF (brain-derived neurotrophic factor) – pazemināts.

Jau iepriekš iegūtas norādes, ka stress grūtniecības laikā ietekmē bērna kognitīvās funkcijas vēlāk dzīvē, tomēr šis ir pirmais pētījums, kas izskaidro tā pamatā esošo mehānismu.

Šie dati prezentēti ikgadējā Neirozinātņu Biedrības kongresa laikā ASV.

Plānots turpināt pētījumus šajā jomā; iespējams, izdosies noskaidrot, vai probiotiku lietošana var mazināt stresa ietekmi.

AVOTS: Ohio State University. "Stress-induced changes in maternal gut could negatively impact offspring for life." ScienceDaily. ScienceDaily, 14 November 2016.