PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kafijas lietošana ir saistīta ar garāku mūžu

Doctus
Kafijas lietošana ir saistīta ar garāku mūžu
Freepik.com
Divu – trīs kafijas tasīšu dzeršana dienā ir saistīta ar ilgāku dzīves ilgumu un zemāku sirds un asinsvadu slimību risku, salīdzinot tiem, kuri kafiju nelieto.

Ir maz informācijas par dažādu kafijas pagatavojumu ietekmi uz sirds veselību un izdzīvošanu. Šajā pētījumā tika pārbaudīta saistība starp kafijas veidiem un aritmijām, sirds un asinsvadu slimībām un nāvi, izmantojot datus no Apvienotās Karalistes Biobankas. Pētījumā iekļāva pieaugušos vecumā no 40 līdz 69 gadiem. Pētījumā analizēja koronāro sirds slimību, sastrēguma sirds mazspēju un išēmisku insultu.

Pētījumā piedalījās 449 563 dalībnieki, kuriem sākotnēji nebija aritmijas vai citu sirds un asinsvadu slimību. Vidējais vecums bija 58 gadi, un 55,3 % bija sievietes. Dalībnieki aizpildīja anketu, kurā bija jautājums, cik kafijas tases viņi dzēra katru dienu un vai viņi parasti dzer šķīstošo, maltu (piemēram, kapučīno vai filtrētu kafiju) vai bezkofeīna kafiju. Pēc tam tie tika sagrupēti sešās dienas devas kategorijās, kas sastāvēja no nevienas, mazāk nekā viena, viena, divas līdz trīs, četras līdz piecas un vairāk nekā piecas tases dienā. Visbiežāk tika dzerta šķīstošā kafija (198 062 (44,1 %) dalībnieki), malta kafija (82 575 (18,4 %) dalībnieki), bet bez kofeīna kafiju lietoja 68 416 (15,2 %) dalībnieku. 100 510 (22,4 %) kafiju nelietoja, šie kalpoja kā salīdzinājuma grupa.

Kafijas lietotājus salīdzināja ar nelietotājiem aritmiju, sirds un asinsvadu slimību un nāves gadījumu biežuma ziņā, ņemot vērā vecumu, dzimumu, etnisko piederību, aptaukošanos, augstu asinsspiedienu, cukura diabētu, obstruktīvu miega apnoja, smēķēšanas statusu, kā arī tējas un alkohola patēriņu. Informācija par iznākumu tika iegūta no medicīniskajiem dokumentiem un nāves ierakstiem. Vidējais novērošanas ilgums bija 12,5 gadi.

Novērošanas laikā nomira 27 809 (6,2 %) dalībnieki. Visi kafijas veidi bija saistīti ar nāves gadījumu samazināšanos jebkura iemesla dēļ. Vislielākais riska samazinājums tika novērots, lietojot divas līdz trīs kafijas tasītes dienā, kas salīdzinājumā ar kafijas nedzeršanu bija ar zemāku nāves risku par 14 % bezkofeīna kafijai, 27 % maltai kafijai un 11 % šķīstošai kafijai.

Sirds un asinsvadu slimības novērošanas laikā tika diagnosticētas 43 173 (9,6 %) dalībniekiem. Visi kafijas apakštipi bija saistīti ar zemāku sirds un asinsvadu slimību risku. Zemākais risks tika novērots, lietojot divas līdz trīs kafijas tases dienā, kas, salīdzinot ar atturēšanos no kafijas, bija saistīts ar attiecīgi 6 %, 20 % un 9 % zemāku sirds un asinsvadu slimību iespējamību lietojot bezkofeīna, maltu un šķīstošu kafiju.

Novērošanas laikā aritmija tika diagnosticēta 30 100 (6,7 %) dalībnieku. Maltās un šķīstošās kafijas lietošana, bet ne bezkofeīna kafija, bija saistīta ar aritmiju, tostarp priekškambaru mirdzēšanas, samazināšanos, salīdzinot ar kafijas nelietotājiem. Zemākie riski tika novēroti, lietojot četras līdz piecas kafijas tases dienā maltai kafijai un divas līdz trīs tases dienā šķīstošajai kafijai, attiecīgi samazinot risku par 17 % un 12 %.

Pētnieki norāda, ka kofeīns ir vispazīstamākā kafijas sastāvdaļa, bet dzēriens satur vairāk nekā 100 bioloģiski aktīvo komponentu. Iespējams, ka savienojumi, kas nesatur kofeīnu, bija atbildīgi par pozitīvajām attiecībām, kas novērotas starp kafijas dzeršanu, sirds un asinsvadu slimībām un izdzīvošanu. Pētījuma atklājumi liecina, ka nevajadzētu atturēties no neliela daudzuma visu veidu kafijas lietošanas, jo tā var palīdzēt uzlabot sirds veselību.

AVOTS: Chieng D, Canovas R, Segan L, et al. The impact of coffee subtypes on incident cardiovascular disease, arrhythmias, and mortality: long-term outcomes from the UK Biobank. European Journal of Preventive Cardiology, 2022