Kognitīvi biheiviorālā terapija var palīdzēt pret menopauzes izraisītiem karstuma viļņiem
Hormonu aizvietojošā terapija ir visefektīvākā karstumu viļņu ārstēšanas metode, bet kopš hormonu terapiju saista ar paaugstinātu sirds slimību, trombu un krūts vēža risku, sievietes vēlas alternatīvas terapijas metodes.
Ir atklāts, ka daži antidepresanti samazina karstumu viļņus, savukārt dabas produktu efektivitāte klīniskos pētījumos netika pierādīta.
Kognitīvi biheiviorālā terapija ir ārstēšanas iespēja vairākām problēmām, sākot no depresijas un miega traucējumiem līdz gremošanas traucējumiem. Uzvedības terapijas mērķis ir izmainīt neveselīgu domāšanu un uzvedību, kas var veicināt garīgu vai fizisku simptomu attīstību.
Pētījumā piedalījās 140 sievietes, kurām bija karstuma viļņi un nakts svīšana vismaz 10 reizes nedēļā mēnesi vai ilgāk. Dalībnieces nejaušināti tika sadalītas 3 grupās: 1.grupa – saņēma grupu terapiju, 2.grupa – tika apmācīta pašpalīdzēšanas prasmēs, 3.grupa – nesaņēma terapiju.
Grupu terapijas nodarbības notika četras reizes mēnesī. Pašpalīdzības nodarbības iekļāva vienu tikšanos ar psihologu un konsultācijas pa tālruni, bet pārējā laikā šīs pacientes izmantoja grāmatu un CD.
Pēc 6 nedēļām 65% sieviešu, kuras apmeklēja grupu nodarbības, ziņoja par nozīmīgu karstuma viļņu samazināšanos, līdzīgi rezultāti bija grupā, kura izmantoja pašpalīdzības metodi, šajā grupā 75% sieviešu ziņoja par karstu viļņu mazināšanos. Savukārt grupā, kura nesaņēma nekā veida ārstēšanu, par karstuma viļņu mazināšanos ziņoja 21% sieviešu.
Uzlabojumi saglabājās arī pēc 6 mēnešiem, uzlabojums bija arī vienai trešdaļai sieviešu, kuras nesaņēma ārstēšanu.
Sievietes, kuras saņēma terapiju, atzina, ka karstuma viļņi saglabājas, tomēr viņas tos nepamana un jūtas daudz pārliecinātākas par sevi.
Pētījuma rezultāti apliecināja, ka kognitīvi biheiviorālā terapija grupā vai pašpalīdzība ir efektīva ārstēšanas iespēja sievietēm menopauze, kas palīdz mazināt karstuma viļņus un nakts svīšanu.
Pirmavots: Ayers B, Smith M, Hellier J, et al. Effectiveness of group and self-help cognitive behavior therapy in reducing problematic menopausal hot flushes and night sweats (MENOS 2): a randomized controlled trial. Menopause. 2012