PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Lielāks vēdera apkārtmērs – mazāks baltās vielas tilpums

Doctus
Lielāks vēdera apkārtmērs – mazāks baltās vielas tilpums
Pētījumā pierādīts, ka lielāks vēdera apkārtmērs vidējā vecumā saistīts ar mazāku smadzeņu tilpumu. Pētnieki novērtēja saistību starp ķermeņa masas indeksu (ĶMI) un smadzeņu struktūru, analizējot 473 pieaugušo galvas smadzeņu magnētisko rezonansi.

Zinātnieki novērtēja baltās vielas tilpumu cilvēkiem ar normālu svaru (ĶMI 18,5-25) un tiem, kuriem ĶMI > 25. Visi pacienti bija veseli. Vidējais pētījuma dalībnieku vecums bija 54 gadi, vidējais ĶMI – 26 kg/m2. 246 dalībniekiem bija normāls ķermeņa svars, 150 bija ar lieko svaru un 77 bija ar aptaukošanos.

Rezultāti parādīja, ka baltās vielas tilpums cilvēkiem ar aptaukošanos un lieko svaru saistīts ar izteiktāku smadzeņu atrofiju, kas visizteiktāka ir vidējā vecumā. Līdz šim veikti pētījumi par holesterīna līmeņa saistību ar baltās vielas tilpumu, tāpēc var secināt, ka ar aptaukošanos saistītās blakusslimības veicina neirodeģenerāciju.

Pētījumā konstatēts, ka fiziskās slodzes apjomam, ienākumu līmenim un izglītības līmenim nebija ietekmes uz smadzeņu tilpumu.

Pētījums veikts, lai noskaidrotu, vai liekais svars ir galvas smadzeņu novecošanās veicinošs faktors. Būtiski, ka šis baltās vielas samazinājums netika saistīts ar kognitīvās funkcijas pasliktināšanos.

AVOTS: Fran Lowry. Obesity Linked to Smaller Brain Volume. Neurobiol Aging. Published online July 27, 2016.