PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Migrēna ir saistīta ar depresijas attīstību

Doctus
Migrēna ir stāvoklis, kas ietekmē pacienta dzīves kvalitāti, tai skaitā sociālo mijiedarbību. Sievietēm, kurām ir migrēna vai anamnēzē ir bijušas migrēnas epizodes, ir 36% lielāks depresijas attīstības risks nākamo 14 gadu laikā, ziņo Bostonā veikta pētījuma rezultāti.

Iepriekš veiktos pētījumos ir atrasta saistība starp migrēnu un depresiju, šī pētījuma mērķis bija apstiprināt, ka šāda saistība pastāv, kā arī labāk izprast migrēnas patofizioloģiju un migrēnas blakussaslimšanas, kuras ir bieži sastopamas, bet nepietiekami atpazītas. Migrēna skar 18% sieviešu un 6% vīriešu.

Pētījumā tika iekļautas 36 154 sievietes, kurām nav bijušas depresijas pazīmes anamnēzē. No visām dalībniecēm 6456 sievietēm (17,86%) bija aktīva migrēna ar auru, aktīva migrēna bez auras vai migrēnas epizodes pagātnē (bet ne pēdējā gada laikā).

Vidēji 14,3 novērošanas gados depresijas diagnoze tika konstatēta 3971 sievietei.

Sievietēm, kurām bija migrēnas epizodes anamnēzē, bija 1,36 reizes lielāks relatīvais risks, ka attīstīsies depresija, nekā sievietēm bez migrēnas anamnēzē (95% TI [1,27 – 1,47]).

Risks bija līdzīgs gan pacientēm ar auru (RR=1,43), gan bez auras (RR=1,29). Netika konstatētas atšķirības arī starp to, vai migrēna ir bijusi patstāvīgi vai ar epizodēm anamnēzē; sievietēm ar migrēnu anamnēzē bija 1,41 reizi lielāks depresijas attīstības risks (95% TI [1,24 – 1,59]).

Iespējams migrēnas/ depresijas saistība ir saistīta ar neirāliem mehānismiem, piemēram, neirotransmiteriem.

Viens no šī pētījuma ierobežojumiem ir tas, ka par depresijas diagnozi ziņoja pašas pētījuma dalībnieces, līdz ar to varētu būt, ka ne par visiem gadījumiem ir ziņots.

Depresijas biežākās blakussaslimšanas ir migrēna, trauksme, miega traucējumi, fibromialģija un kairinātas zarna sindroms.

Pirmavots: Kurth T, et al. Migraine Linked to Risk for Future Depression. American Academy of Neurology 64th Annual Meeting, New Orleans April 2012. Abstract #741.