PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju

Doctus
Paaugstināts Pārkinsona slimības risks pacientiem ar šizofrēniju
Jaunā pētījumā pierādīts, ka šizofrēnija un šizotipiskie traucējumi paaugstina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīves laikā. Palielinātais risks var būt saistīts ar izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā, ko izraisa dopamīna receptoru antagonisti, vai šizofrēnijas neirobioloģiskām sekas.

Pārkinsona slimība vienlaikus ar šizofrēniju tika uzskatīta par retu kombināciju, jo šīs slimības ir saistītas ar pretējām izmaiņām smadzeņu dopamīna sistēmā. Šī pētījuma mērķis bija izpētīt Pārkinsona slimības risku pēc šizofrēnijas un šizotipisko traucējumu diagnosticēšanas.

Rģioni šis bija retrospektīvs gadījuma kontroles pētījums. Kohortā iekļāva 3045 pacientus ar Pārkinsona slimību. Nacionāli tas bija ieligzdots gadījuma kontroles pētījums, kurā iekļāva 22 189 pacientus ar Pārkinsona slimību. Pākinsona slimības diagnoze bija klīniski apstiprināta.

Pacientiem ar Pārkinsona slimību agrīnu šzotipisku traucējumu izplatība bija 0,76 % reģionālajos datos un 1,50 % nacionālajos datos. Vecuma samērotā kontroles grupā reģionālos un nacionālos datos šizotipisku traucējumu izplatība bija attiecīgi 0,16 % un 1,31 %. Izredzes attīstīties Pārkinsonas slimībai pēc šizofrēnijas un šizotipiskiem traucējumiem bija 4,63 (95 % TI [1,76 – 12,19]; p<0,01) pēc reģionālajiem datiem un 1,17 (95 % TI [1,04 – 1,31]; p<0,01) pēc nacionālajiem datiem.

Šizofrēnijas spektra traucējumi palielina Pārkinsona slimības risku vēlāk dzīvē. Šī saistība tika novērota gan individuālos pacientu datos, gan valsts mēroga reģistra datos. Tādēļ, neskatoties uz pretējiem dopamīnerģisko slimību mehānismiem, šizofrēnijas spektra traucējumi drīzāk palielina, nevis samazina Pārkinsona slimības risku. Palielināts Pārkinsona slimības risks varētu būt saistīts ar dopamīna receptoru antagonistu iedarbību, kas maina risku, vai ar paaugstinātu dopamīna sistēmas neaizsargātību, ko izraisa slimības fāzē atkarīga dopamīna regulēšana šizofrēnijas / šizofrēnijas spektra traucējumu gadījumā.

 

AVOTS: Kuusimäki T, Al‐Abdulrasul H, Kurki S, et al. Increased Risk of Parkinson's Disease in Patients With Schizophrenia Spectrum Disorders. Movement Disorders, 2021