PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pacientiem ar reimatoīdo artrītu paaugstināts trombu veidošanās risks

Doctus
Zviedrijā veiktā pētījumā, kurā piedalījās 45 000 pacienti ar reimatoīdo artrītu, atklāja, ka pacientiem ar šo slimību ir augstāks venoza trombembolisma risks, salīdzinot ar vispārējo populāciju, un šis risks bija stabils 10 gadus pēc diagnozes uzstādīšanas.

 

Pacientiem ar reimatoīdo artrītu paaugstināts venoza trombembolisma risks Pacientiem ar reimatoīdo artrītu paaugstināts venoza trombembolisma risks
Pacientiem ar reimatoīdo artrītu paaugstināts venoza trombembolisma risks
Pētījuma rezultāti publicēti žurnāla JAMA oktobra numurā. Jaunajā pētījumā ir pierādīts, ka reimatoīdais artrīts var būt venoza trombembolisma riska faktors. Marie E. Holmqvist ar kolēģiem no Karolinskas institūta Stokholmā novērtēja kopējo venoza trombembolisma risku pacientiem ar reimatoīdo artrītu. Pētījumā tika iekļauti 37 856 pacienti ar esošu reimatoīdo artrītu un 7904 no jauna diagnosticēti pacienti ar reimatoīdo artrītu, un visi šie pacienti tika samēroti ar vispārējo populāciju, pacienti tika novēroti no 1997. gada līdz 2010.gada.

No pacientiem, kuriem bija esošs reimatoīdais artrīts, 838 pacientiem (2,2%) tika novērots venozs trombembolisms, salīdzinājumam vispārējā populācijā tika novēroti 1866 venoza trombembolisma gadījumi (1,1%), analīžu rezultāti uzrāda, ka pacientiem ar esošu reimatoīdo artrītu ir paaugstināts venoza trombembolisma risks, salīdzinot ar vispārējo populāciju.  Netika novērota statistiski ticama saistība starp venozu trombembolismu anamnēzē un reimatoīda artrīta simptomu sākumu.  Paaugstināts risks tika konstatēts pirmajā gadā pēc reimatoīda artrīta diagnostikacēšanas un tas nepaaugstinājās pirmās dekādes laikā. Pētnieki arī atklāja, ka hospitalizēšanas laikā venoza trombembolisma risks bija augstāks, pirmā gada venoza trombembolisma biežums reimatoīdā artrīta pacientu kohortā nebija augstāka, salīdzinot ar kohortu pēc izrakstīšanas no slimnīcas. Venoza trombembolisma biežums pieaug līdz ar vecumu, bet lielākoties ir līdzīgs pa dzimumiem un reimatoīdā faktora statusu.

Pētījuma rezultāti pierāda, ka pacientiem ar reimatoīdo artrītu ir paaugstināts venoza trombembolisma risks (gan dziļo vēnu trombozes, gan plaušu embolijas) un risks pieaug īsi pēc reimatoīdā artrīta diagnozes un saglabājas vienādi augsts pirmajā dekādē.

Stacionēšana ir nozīmīgs venoza trombembolisma riska faktors gan vispārējā populācijā, gan pacientiem ar reimatoīdo artrītu.

 

Pirmavots: Marie E. Holmqvist et al. Risk of Venous Thromboembolism in Patients With Rheumatoid Arthritis and Association With Disease Duration and HospitalizationVenous Thromboembolism in Rheumatoid Arthritis. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 2012; 308 (13)