PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pat mērena alkohola lietošana grūtniecības laikā var ietekmēt bērna IQ līmeni

Doctus
Sievietes, kuras lieto pat nelielus alkohola daudzumus grūtniecības laikā, riskē, ka viņu bērniem būs zemāks intelektuālā koeficienta līmenis, nekā mātēm, kuras pilnībā atturās no alkohola lietošanas, atklājuši Anglijas zinātnieki.

Ieteikumi par alkohola lietošanu grūtniecības laikā ir pretrunīgi, dažās rekomendācijās ir ieteikts pilnībā izvairīties no alkohola lietošanas, savukārt citās ir atzīts, ka alkohola lietošana šad un tad ir pieļaujama.

Bet vienā pētījumā, kurš tiek uzskatīts par “ļoti svarīgu”, zinātnieki, veicot ģenētiskās analīzes 4000 mātēm un bērniem, atklāja, ka 1-6 alkohola vienības nedēļā grūtniecības laikā ir saistītas ar zemāku inteliģences koeficientu (IQ) bērniem 8 gadu vecumā.

Pat ar alkohola daudzumu, kas parasti ir uzskatāms par nekaitīgu, var atklāt atšķirības bērnu IQ līmenī, šie pierādījumi apliecina, ka pat neliels alkohola daudzums var ietekmēt augļa smadzeņu attīstību.  

Lielākajā daļā iepriekš veikto pētījumu tika izmantota novērošanas metode, bet eksperti uzskata, ka tā varbūt maldinoša, piemēram, mātes, kuras nelielos daudzumos grūtniecības laikā lieto alkoholu, parasti ir ar labu izglītību, ievēro pareizus uztura principus un nesmēķē – visi šie faktori ir saistīti ar augstāku IQ līmeni bērniem un tie var maskēt alkohola negatīvo efektu.

ASV veiktā pētījumā, kurš tika publicēts jūlijā, pierādīja, ka gados vecākas un izglītotas sievietes biežāk nelielos daudzumos lieto alkoholu grūtniecības laikā.

Šajā pētījumā, kurš publicēts žurnālā PLOS ONE, izmantoja jaunu ģenētisko variantu analizēšanas metodi, kas modificē alkohola ekspozīcijas līmeņa efektu.

Kad persona lieto alkoholu, etanols enzīmu ietekmē pārvēršas acetaldehīdā. Gēnu variācijās ir iekodēti šie “enzīmi”, kas rada atšķirības personu spējā metabolizēt etanolu. Tiem, kuriem etanols metabolizējas lēnāk, alkohola ilgāku laiku saglabājas organismā. Zinātnieki uzskata, ka ātrs etanola metabolisms ir aizsargājošs pret patoloģisku smadzeņu attīstību auglim, jo mazāk alkohola nokļūst līdz auglim.

Pētījuma ietvaros, mātēm lūdza atzīmēt alkohola lietošanas daudzumu dažādos grūtniecības posmos, par vienu dzērienu uzskatīja vienu alkohola vienību.

Rezultāti uzrādīja, ka starp 4167  bērniem, kuru mātēm pārbaudīja ģenētiskās analīzes, ir četri ģenētiskie varianti alkohola metabolizējošajiem gēniem, kuri ir cieši saistīti ar zemāku IQ līmeni 8 gadu vecumā.

Šis efekts tika novērots tikai starp tiem bērniem, kuriem mātes grūtniecības laikā mēreni lietoja alkoholu. Tas nepārprotami liecina par alkohola iedarbību uz augli dzemdē, kas rezultējies ar atšķirībām bērnu IQ līmenī.  

Pētnieki atzīst, ka šis bija sarežģīts pētījums, bet vēstījums ir vienkāršs: pat mērena alkohola lietošana grūtniecības laikā var ietekmēt bērna inteliģences līmeni.

Pirmavots: PLOS ONE, 2012, November.

FOTO: Inese Austruma