PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Regulāras vizītes pie alergologa, samazina anafilakses risku

Doctus
Regulāras vizītes pie alergologa, samazina anafilakses risku
Cilvēkiem ar atpazītu alerģiju, kuri regulāri apmeklē alergologu vai imunologu, ir zemāks nopietnas anafilakses risks, nekā tiem, kuri nepameklē regulāri ārstu, secināts pētījumā, kura rezultāti prezentēti the American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) ikgadējā zinātniskajā konferencē, 2012.

Nopietnas alerģiskas reakcijas, tai skaitā dzīvību apdraudošas anafilaktiskas reakcijas, ir biežs neatliekamo uzņemšanas nodaļu apmeklēšanas iemesls. Retrospektīvā pētījumā tika identificēti 11 972 cilvēki (vidējais vecums 42 gadi; 58% sieviešu), kuri bija apmeklējuši neatliekamās uzņemšanas nodaļu vai hospitalizēti anafilakses dēļ starp 2002.gada 1.janvāri un 2008.gada 31.decembri.

Visi dalībnieki lietoja medikamentus vismaz gadu pirms un pēc viņu pirmās vizītes neatliekamās uzņemšanas nodaļā. No visiem pētījuma dalībniekiem 2992 (25%) bija smaga anafilakse.

Analīzes metodes bez samērošanas uzrādīja, ka tie, kuriem ir bijusi smaga anafilakse, ir gados vecāki un viņiem ir vairāk blakussaslimšanas, viņiem retāk ir izrakstīta recepte epinefrīna autoinjetora iegādei vai arī viņi retāk apmeklēja alergologu, turklāt viņi biežāk ir apmeklējuši neatliekamās medicīnas uzņemšanas nodaļas vai ir hospitalizēti anafilaktisku reakciju dēļ. Pētījumā atklāja arī, ka nopietnu anafilaksi reti izraisīja pārtika.

Pēc samērošanas ar dažiem nopietniem iespējamiem jaucējfaktoriem, tai skaitā vecumu un citām blakussaslimšanām, pētnieki atklāja, ka tiem pētījuma dalībniekiem, kuri apmeklēja alergologu vai imunologu un kuriem bija izrakstīts epinefrīna autoinfektors gadu pirms viņu pirmās vizītes slimnīcā, retāk bija smagas anafilaktiskas reakcijas. Samērotā izredžu attiecība (OR) cilvēkiem, kuri lietoja epinefrīna autoinjektoru bija 0,63 (95% TI [0,53 – 0,77]), samērotā OR tiem, kuri apmeklēja alergologu vai imunologu bija 0,77 (95% TI [0,63 – 0,95]).

Tiem, kuri neievēroja ārsta norādījumus, bija par 18% augstāks nopietnas anafilakses risks (OR=1,18; 95% TI [1,07 – 1,30]), un tiem, kuri neapmeklēja alergologu vai imunologu bija par 56% augstāks smagas anafilakses risks (OR=1,56; 95% TI [1,37 – 1,77]).

Pētījums pierādīja, ka pacietiem ar atpazītu alerģiju ir svarīgi apmeklēt speciālistu (alergologu vai imunologu) un ievērot ārsta norādījumus par medikamentu lietošanu, lai izvairītos no anafilaktiskām reakcijām. Tāpat pacientiem ir jāmāk rīkoties ar injektoru un ir jābūt zināmam anafilakses darbības plānam, kurš ir jāīsteno, ja sākas reakcija. Ārstam arī ir pacientam jāatgādina, kā vislabāk parūpēties pašam par sevi.

 

Pirmavots: American College of Allergy, Asthma & Immunology (ACAAI) 2012 Annual Scientific Meeting: Abstract P8. Presented November 11, 2012