PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Rutīnas datortomogrāfijas izmeklējumi ļauj prognozēt lūzumu risku nākotnē

Doctus
Rutīnas datortomogrāfijas izmeklējumi ļauj prognozēt lūzumu risku nākotnē
Rutīnas datortomogrāfijas izmeklējumi var palīdzēt ārstiem novērtēt individuālo osteoporotisko lūzumu risku gados veciem cilvēkiem, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā the Journal of Bone and Mineral Research.

Tika analizēt vienfaktora un daudzfaktoru Koks proporcionālo draudu regresija, lai novērtētu L1 trabekulārās pavājināšanās ietekmei uz bez lūzumiem brīvu dzīvildzi.

Pētījumā tika iekļauti 507 pacienti (vidējais vecums 73,4 gadi ± 6,3 gadi; 277 sievietes un 230 vīrieši). Mediānais pēc datortomogrāfijas novērošanas periods bija 5,8 gadi. Vienfaktora analīze uzrādīja, ka L1 <=90 HU ir statistiski ticami saistīta ar samazinātu bez lūzumiem brīvo dzīvildzi (p<0,001). Pēc samērošanas pēc vecuma, dzimuma, lūzumiem anmanēzē, glikokortikoīdu lietošanu, bisfosfonātu lietošanu, hroniskām nieru slimībām, smēķēšanas, etanola atkarības, vēža un reimatoīdā artrīta anamnēzē, daudzfaktoru analīze uzrādīja vidēju L1 efektu uz bez lūzumiem brīvo dzīvildzi (HR=0,63 uz 10 vienību pieaugumu; 95 % TI [0,47 – 0,85]).

Pētnieki secina, ka neatkarīgi  kāda iemesla dēļ tiek veikta datortomogrāfija, ieteicams izmērīt arī L1 trabekulāro skriemeļu mērījumu, lai identificētu pacientus ar lielāku kaulu lūzumu risku nākotnē.

 

AVOTS: Scott J Lee, Peter M Graffy, Ryan D Zea, Timothy J Ziemlewicz, Perry J Pickhardt. Future Osteoporotic Fracture Risk Related to Lumbar Vertebral Trabecular Attenuation Measured at Routine Body CT. Journal of Bone and Mineral Research, 2018