PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai antikoagulants varfarīns ir saistīts ar zemāku vēža incidences risku?

Doctus
Vai antikoagulants varfarīns ir saistīts ar zemāku vēža incidences risku?
Varfarīns ir plaši lietots antikoagulants, vairāk kā 10 % pieaugušo rietumvalstīs to lieto. Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai pastāv saistīta starp varfarīna lietošanu un vēža attīstības risku.

Pētījumā iekļāva 1,25 miljonus cilvēku, kas dzimuši Norvēģijā 1924.-1954. gadā un šos cilvēkus iedalīja divās grupās: tie, kuri lietoja varfarīnu, gadījuma grupa (n=92 942) un tie, kuri nelietoja varfarīnu, kontroles grupa (n>1,1 miljonu). Pētījuma dalībnieki, kuri lietoja varfarīnu ātriju fibrilācijas dēļ, tika analizēti atsevišķi.  

Varfarīna lietošana tika anlizēta laika periodā 2004. – 2012. gads un jaunie vēža gadījumi, kā galvenais iznākums, tika analizēti 2006. – 2012.gada periodā.  

Šis bija novērojuma pētījums, kurā izmantoja Norvēģijas nacionālo reģistru datus.

Rezultāti uzrādīja, ka varfarīna lietošana ir saistīta ar zemāku jebkādas lokalizācijas vēža risku un arī ar zemāku trīs izplatītāko vēža lokalizāciju (priekšdziedzeris, plaušas un krūts) risku, salīdzinot ar varfarīna nelietotājiem.  Apakšgrupā ar pacientiem, kuri lietoja varfarīnu ātriju fibrilācijas dēļ, vēža risks bija zemāks visu lokalizāciju audzējiem un  arī četru biežāko lokalizāciju (plaušas, priekšdziedzeris, krūts un zarnas) audzējiem.

Pētnieki norāda arī uz pētījuma ierobežojumiem:

  • Pētnieki neanalizēja informāciju par citiem lietotajiem medikamentiem vai riska faktoriem, kas var ietekmēt vēža attīstību;
  • Jaunie vēža gadījumi varēja būt arī vēža recidīvi;
  • Varfarīna izrakstīšana var būt marķieris citiem veselības aprūpes faktoriem, kas var rezultēties vēža profilaksē.

Tomēr pētnieki secina, ka varfarīna lietošana ir saistīta ar zemāku vēža attīstības risku.

AVOTS: Gry S. Haaland, MD et al. Association of Warfarin Use With Lower Overall Cancer Incidence Among Patients Older Than 50 Years. JAMA Internal Medicine, November 2017.