Veselīgs dzīvesveids var palīdzēt novērst depresiju
Dzīvesveida faktori ir atzīti par maināmiem mērķiem, kurus var izmantot, lai cīnītos pret pieaugošo depresijas izplatību. Šī pētījuma mērķis ir izpētīt, apvienojot plašu dzīvesveida faktoru klāstu, tostarp alkohola lietošanu, diētu, fiziskās aktivitātes, miegu, smēķēšanu, mazkustīgu uzvedību un sociālo saikni, kas veicina depresiju, un izpētīt pamatā esošos neirobioloģiskos mehānismus. Deviņu gadu novērošanas laikā 287 282 dalībniekiem no Apvienotās Karalistes Biobankas tika izmantots daudzfaktoru Cox modelis, lai demonstrētu septiņu dzīvesveida faktoru aizsargājošo lomu un kombinēto dzīvesveida rādītāju lomu depresijas ārstēšanā. Apvienojot ģenētiskā riska un dzīvesveida kategoriju 197 344 dalībniekiem, tika atklāts, ka veselīgs dzīvesveids samazināja depresijas risku populācijā ar dažādu ģenētisko risku. Mendeļa randomizācija apstiprināja cēloņsakarību starp dzīvesveidu un depresiju. Plašs smadzeņu reģionu un perifēro biomarķieru klāsts bija saistīts ar dzīvesveidu. Strukturālā vienādojuma modelēšana ar 18 244 dalībniekiem atklāja pamatā esošos neirobioloģiskos mehānismus, kas ietver dzīvesveidu, smadzeņu struktūru, imūnmetabolisko funkciju, ģenētiku un depresiju. Kopā atklājumi liecina, ka veselīga dzīvesveida ievērošana varētu palīdzēt novērst depresiju.
Izanalizējot datus par gandrīz 290 000 cilvēku, no kuriem 13 000 bija depresija, deviņu gadu laikā, pētnieku komanda identificēt septiņus veselīga dzīvesveida faktorus, kas saistīti ar zemāku depresijas risku. Tie bija:
- mērena alkohola lietošana
- veselīga diēta
- regulāras fiziskās aktivitātes
- veselīgs miegs
- nesmēķēšana
- zema līdz mērena mazkustīga uzvedība
- bieža sociālā saikne
No visiem šiem faktoriem vislielākās atšķirības radīja labs miegs — septiņas līdz deviņas stundas naktī, samazinot depresijas risku, tostarp par 22 %.
Bieža sociālā saikne, kas kopumā samazināja depresijas risku par 18 %, visvairāk aizsargāja pret atkārtotiem depresijas traucējumiem.
Mērena alkohola lietošana samazināja depresijas risku par 11 %, veselīgs uzturs par 6 %, regulāras fiziskās aktivitātes par 14 %, nesmēķēšana par 20 %, bet maz vai vidēji mazkustīga uzvedība par 13 %.
Kopā atklājumi liecina, ka veselīga dzīvesveida ievērošana varētu palīdzēt novērst depresiju.
AVOTS: Zhao Y, Yang L, Sahakian BJ, et al. The brain structure, immunometabolic and genetic mechanisms underlying the association between lifestyle and depression. Nature Mental Health, 2023