PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Nozīmīgas atradnes nacionālā plaušu skrīninga laikā – ASV pieredze

Doctus
Nozīmīgas atradnes nacionālā plaušu skrīninga laikā – ASV pieredze
Pixabay.com
Zemas devas datortomogrāfija (DT) kā plaušu vēža skrīninga metode pierādījusi sevi kā noderīga metode mirstības samazināšanā agrīni atklāta vēža gadījumā. Tāpat arī tiek ziņots par citām klīniski nozīmīgām atradnēm zemas devas DT izmeklējuma laikā, taču līdz šim nevienā pētījumā tās nav apkopotas un aprakstītas.

Šis bija retrospektīvs gadījumu sēriju pētījums par 26 455 dalībniekiem no Nacionālā Plaušu skrīninga pētījuma, kura laikā dalībniekiem veikts vismaz viens izmeklējums ar zemas devas DT. Pētījums notika laikā no 2002.–2009.gadam trīsdesmit trijos ASV medicīnas centros. Galvenais šā pētījuma iznākums bija nozīmīgas klīniskās atradnes, kas tika definētas kā gala diagnozes ar negatīvu skrīninga rezultātu (nav atrastas izmaiņas, kas varētu norādīt uz plaušu vēzi) vai pozitīvs skrīninga rezultāts ar emfizēmu, nozīmīgu kardiovaskulāru patoloģiju vai nozīmīgu patoloģiju zem diafragmas.

No 26 455 dalībniekiem 41 % bija sievietes, vidējais (SD) vecums bija 61,4 (5,0) gadi. Pētījuma dalībniekiem tika ieplānoti trīs zemas devas DT izmeklējumi pētījuma laikā; kopumā tika veikti 75 126 izmeklējumi 26 455 dalībniekiem. Klīniski nozīmīgas atradnes tika ziņotas 8954 (33,8 %) no 26 455 dalībniekiem. No tiem skrīninga izmeklējumiem, kur nozīmīgas atradnes tika fiksētas, 89,1 % tika definētas kā ziņojamas pacientu uzraugošajam ārstam; salīdzinoši biežāk pozitīva plaušu skrīninga gadījumā nekā tad, ja plaušu izmeklējumā netika atrastas aizdomas par plaušu vēzi. Visbiežāk ziņotās atradnes bija emfizēma (43,0 %), koronāro artēriju kalcināti (12,1 %), patoloģiskas masas vai aizdomīgs orgānu bojājums (7,4 %). Patoloģiskas masas fiksētas nierēs (3,2 %), aknās (2,1 %), virsnierēs (1,3 %) un krūtīs (0,8 %).

Avots: Gareen IF, Gutman R, Sicks J, et al. Significant Incidental Findings in the National Lung Screening Trial. JAMA Intern Med. Published online May 08, 2023. doi:10.1001/jamainternmed.2023.1116