PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Sāk kampaņu par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu

Doctus
Sāk kampaņu par vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu
Foto: Veselības ministrija
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) atklāja kampaņu “Uzvari cīņā ar vēzi, pirms tā sākas!”, lai veicinātu meiteņu un zēnu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusu (CPV), kā arī informētu sabiedrību par sekām, ko izraisa CPV infekcija - informē Veselības ministrija

Latvijā vakcinācija pret CPV infekciju tiek organizēta pie ģimenes ārstiem: meitenēm valsts apmaksāta vakcinācija pieejama no 12 līdz 17 gadu vecumam, bet zēniem no 12 līdz 14 gadiem. No 14 gadu vecuma bērnam pašam ir tiesības izlemt par vakcinācijas veikšanu. Lai nodrošinātu pēc iespējas lielāku vakcinācijas  aptveri pret CPV, ģimenes ārsti aicina vecākus  pašiem uzzināt visu nepieciešamo informāciju un  pārrunāt to ar saviem bērniem, tādējādi jau laikus pasargājot viņus no iespējamas saslimšanas ar vēzi nākotnē.

Šā gada pirmajos 6 mēnešos vakcinācijas pret CPV aptvere meitenēm sasniegusi 63,7% (saņemta 1. pote) un 52,9% (pabeigts vakcinācijas kurss), zēniem – 35,1% (saņemta 1. pote) un 2% (pabeigts vakcinācijas kurss). 

Bērnu infektoloģe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja, Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja asoc. prof. Dace Zavadska norāda: “Katrs divdesmitais audzējs pasaulē ir CPV infekcijas izraisīts, savukārt vismaz 80% no visiem cilvēkiem vismaz reizi dzīvē inficējas ar šo vīrusu. Un nav iespējams paredzēt, kurš tiks galā ar infekciju pats un kuram laika gaitā attīstīsies audzējs. Nereti CPV audzēji ir arī jaunu cilvēku audzēji. Bet no inficēšanās un audzēja attīstības jau gandrīz divus gadu desmitus pasargā droša un efektīva vakcīna pret šo infekciju.”

Pastāv maldīgs uzskats, ka vakcinācija pret CPV nepieciešama tikai sievietēm, jo infekcija izraisa dzemdes kakla vēzi, taču ilgstoša CPV infekcija var veicināt arī dzimumlocekļa vēža attīstību vīriešiem, anālā kanāla, kā arī mutes un rīkles vēža attīstību gan sievietēm, gan vīriešiem.

Kampaņas ietvaros sabiedrību  informēs cik svarīgi pirms dzimumattiecību uzsākšanas ir vakcinēties ne tikai meitenēm, bet arī zēniem, jo vīriešiem dabīgā imunitāte pret CPV ir vājāka nekā sievietēm.

Kā norāda onkologs – ķirurgs un koloproktologs, Jēkabpils reģionālās slimnīcas Dienas stacionāra un ambulatorās nodaļas vadītājs, Latvijas Onkologu asociācijas valdes loceklis Guntis Ancāns: “Vakcinācija ir vienīgā “drošā nometne” infekciju nedrošā pasaulē. Cilvēka papilomas vīruss nešķiro pacientus ne pēc dzimuma, ne pēc vecuma.”