PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

10 JAUTĀJUMI. Vai tiešām zinām visu par saaukstēšanos?

S. Pildava, S. Paudere–Logina
10 JAUTĀJUMI. Vai tiešām zinām visu par saaukstēšanos?
Freepik
Vidējais aritmētiskais ārsts—speciālists ir pārliecināts, ka par saaukstēšanos nav vērts runāt. Tāpat viss ir zināms! Bet vai tiešām?

Ja ienirstam informācijas pārbagātajās datubāzēs, pētījumu par šo tēmu ir ļoti daudz: gan interesanti, gan pārdomas raisoši, gan jaunus apvāršņus paveroši. Un ne vienmēr vērts lūkoties uz pētījuma gadu — būtisks ir saturs un spēja to izvērtēt kritiski, taču apdomīgi.

Cik daudz mēs zaudējam slimojot?

Katrs saaukstēšanās gadījums saistīts ar vidēji 8,7 zaudētām darba stundām (2,8 prombūtnes stundas un 5,9 darbspēju pasliktināšanās stundas) un 1,2 darba stundām, kas zaudētas, ja saslimis bērns līdz 13 gadu vecumam. Aprēķināts, ka vidējās ekonomiskās izmaksas no zaudētajām darba stundām saaukstēšanās dēļ ir 25 miljardi dolāru ik gadu.

Vai pēc laikapstākļiem var noteikt, kurš vīruss uzbruks?

A gripa, respiratori sincitiālais vīruss (RSV) un adenovīrusi korelē ar gaisa temperatūru, bet rinovīrusi — ar relatīvo gaisa mitrumu. Ar laika rindu modeli, kur iekļauta informācija par sezonālo un klimatisko stāvokli, var prognozēt ar RSV saistītu stacionēšanu. Zinot meteoroloģiskās prognozes, var paredzēt ikgadējo RSV epidēmiju.

Kāpēc miegs ir tik svarīgs?

Īsāks miegam atvēlētais laiks saistīts ar lielāku iespējamību, ka cilvēks saaukstēsies, īpaši tad, ja viņš guļ nepilnas piecas stundas. Šī saistība ir neatkarīga no antivielu līmeņa, demogrāfiskiem faktoriem, sezonas, ķermeņa masas indeksa, psiholoģiskiem faktoriem vai veselības ieradumiem. Secinājums — mazāk miega, lielāka iespējamība saaukstēties!

Vai depresijas pacienti saaukstējas biežāk?

Interesanti, ka Dienvidkorejas vīriešu populācijā nav atrasta saistība starp saaukstēšanās simptomiem un viņu demogrāfiskajiem datiem vai darba specifiku, bet sievietēm atrada tendenci saaukstēšanās simptomiem pieaugt līdz ar vecumu. Mazāk saaukstēšanās simptomu bija sievietēm, kuras dzīvo laulībā, kurām ir zemāks izglītības līmenis un kuras nesmēķē.

Meklējot saistību starp depresijas simptomiem un ziņotu saaukstēšanās epizodi pēdējos četros mēnešos, to atrada gan vīriešu, gan sieviešu populācijā.

Cik izglītoti ir vecāki Saūda Arābijā par antibiotiku lietošanu?

Augšējo elpceļu trakta infekcijas ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc vecāki bērnus ved pie ārsta. Liela problēma ir antibiotiku izmantošana ārpus indikācijām, tādējādi paverot vārtus antibakteriālai rezistencei visā pasaulē. Lielākajai daļai aptaujāto Saūda Arābijas iedzīvotāju (77 %) ģimenes ārsts ir pirmais, pie kura vecāki gūst informāciju par antibiotiku lietošanu un nepieciešamību. 44 % apstiprina, ka augšējo elpceļu trakta infekcijas lielākoties izraisa vīrusi, 81 % zināja, ka neadekvāta antibiotiku lietošana var būt iemesls antibakteriālai rezistencei.

Visbiedējošākie simptomi vecākiem šķiet drudzis (80,8 %) un ausu sāpes (49,4 %). Tāpēc, ja bērnam ir drudzis, visbiežāk vecāki izvēlas lietot antibiotikas (27 %).

Interesanti — jo vecāks respondents (vismaz 41 gadu vecs), jo bezrūpīgāka attieksme, lietojot antibiotikas. Lielāku pilsētu iedzīvotāji par antibiotiku lietošanas indikācijām zināja vairāk nekā mazo pilsētu iedzīvotāji. 236 respondenti (61,2 %) izvēlētos lietot antibiotikas, nekonsultējoties ar ārstu, ja tās rekomendētu farmaceits.

Kā oksimetazolīns cīnās pret rinovīrusu infekciju?

Konstatēta oksimetazolīnam specifiska cilvēka rinovīrusa inhibīcija un pierādīta spēcīga no devas atkarīga pretvīrusu darbība. Oksimetazolīns samazina gan vīrusu adsorbciju, gan vīrusa replikāciju.

Tātad oksimetazolīns veicina vazokonstrikciju, turklāt tam ir pretiekaisuma un pretvīrusu darbība. Oksimetazolīns samazina rinīta simptomus un darbojas arī kā etiotropa terapija.

Vai ehinācija ir tik nekaitīga, kā mums šķiet?

Ehinācijas lietošana ārstnieciskos nolūkos ilgāk par astoņām nedēļām var izraisīt aknu bojājumu. Jāuzsver, ka šo augu nav vēlams lietot kopā ar citiem hepatotoksiskiem preparātiem, piemēram, amiodaronu, metotreksātu vai ketakonazolu. Pat neilga kombinācija ar acetaminofēnu var radīt nevēlamas blakusparādības.

Interesanti, ka augam, kam ir imunitāti stimulējošas īpašības, pēc astoņas nedēļas ilgas lietošanas konstatē pretēju efektu (imūnsupersiju). Tas varētu izskaidrot, kāpēc pētījumi, kur zinātnieki centās pierādīt ehinācijas pozitīvo efektu saaukstēšanās gadījumā, cietuši neveiksmi. Tie ilguši vairāk nekā astoņas nedēļas.

Rinovīruss un naproksēns — kurš kuru?

Eksperimentālā kārtā 87 brīvprātīgie labprātīgi intranazāli ar pipeti ievadīja rinovīrusu saturošu serumu. Pēc konkrēta ekspozīcijas laika pētījuma dalībnieki trīsreiz dienā tika ārstēti ar naproksēnu vai ar placebo piecas secīgas dienas.

Diemžēl naproksēns neizrādījās spēcīgāks par rinovīrusu, vīrusa titrēšanas rezultāti serumā gan placebo grupā, gan naproksēna grupā bija līdzīgi.

Taču ir arī labās ziņas — naproksēnam ir pārliecinoši labāks efekts galvassāpju, sliktas pašsajūtas, muskuļu sāpju un klepus mazināšanā.

Kāds ir karsto dzērienu noslēpums?

Pētnieki ķērušies pie darba, salīdzinot deguna gaisa plūsmas (nasal air flow) objektīvos un subjektīvos rādītājus pēc karsta augļu dzēriena lietošanas pacientiem ar saaukstēšanās un gripas simptomiem.

Kā jau varēja paredzēt, pēc dzēriena lietošanas nenovēroja objektīvo rādītāju būtisku uzlabojumu, taču pacienti subjektīvi norādīja, ka ievērojami uzlabojas pašsajūta.

Karstais dzēriens atviegloja iesnu, klepus, šķaudīšanas, kakla sāpju, drebuļu un noguruma subjektīvās sajūtas, bet dzēriens ar tādu pašu sastāvu, tikai istabas temperatūrā, atviegloja klepu, šķaudīšanu un iesnu simptomātiku.

Iespējams, liels ir placebo un psiholoģiskais efekts, ko sniedz karsta dzēriena lietošana saaukstēšanās gadījumā.

Cik daudz zinām par paracetamolu?

Acetaminofēns (APAP, paracetamols) ir para–aminofenolu analgētiķis un fenacetīna aktīvais metabolīts. Fenacetīns savu vietu farmācijas apritē zaudēja toksiskās iedarbības dēļ. Paracetamolu klīniskajā medicīnā pirmo reizi izmantoja jau 1890. gadā.

FDA komisija ASV to pirmo reizi apstiprināja 1950. gadā kā pretsāpju un pretdrudža medikamentu. Intravenozi ievadāms paracetamols klīniskajā praksē ir kopš 2010. gada, lai mazinātu drudzi un sāpes pieaugušajiem un bērniem no divu gadu vecuma. 2017. gadā indikācijas paracetamola lietošanai drudža mazināšanai paplašinātas, iekļaujot priekšlaicīgi dzimušus zīdaiņus 32. gestācijas nedēļā.

Mūsdienās paracetamolu plaši izmanto gan monoterapijā, gan kombinācijās, ar dažādiem firmu nosaukumiem. Interesanti, ka šobrīd Vācijā ir 57 dažādi paracetamolu saturoši medikamenti, bet Dānijā — tikai septiņi.

 

Literatūra

  1. Bramley TJ, Lerner D, Sarnes M. Productivity losses related to the common cold; www.researchgate.net/publication/40965696_Productivity_losses_related_to_the_common_cold
  2. www-clinicalkey-com.db.rsu.lv/
  3. du Prei IB, Puppe W, Grondahl B, et al. Are Meteorological Parameters Associated with Acute Respiratory Tract Infections? Clin Infect Dis, 2009; 49(6): 861–868. academic.oup.com/cid/article/49/6/861/333844/Are-Meteorological-Parameters-Associated-with www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0954611108003429
  4. Prather AA, Janicki-Deverts D, Hall MH, et al. Behaviorally Assessed Sleep and Susceptibility to the Common Cold. Sleep, 2015; 38(9): 1353–1359. academic.oup.com/sleep/article/38/9/1353/2417971/Behaviorally-Assessed-Sleep-and-Susceptibility-to
  5. Kim, Hwan-Cheol, et al. Depressive symptoms as a risk factor for the common cold among employees: A 4-month follow-up study. Journal of Psychosomatic Research, Vol. 71, Issue 3: 194–196; doi.org/10.1016/j.jpsychores.2011.01.014
  6. Alrafiaah AS, Alqarny MH, Alkubedan HY, AlQueflie S, Omair A. Are the Saudi parents aware of antibiotic role in upper respiratory tract infections in children? Journal of Infection and Public Health, 2017, Vol. 10, Issue 5: 579–585; ISSN 1876-0341, doi.org/10.1016/j.jiph.2017.01.023. (www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1876034117300813)
  7. Koelsch S, Tschaikin M, Sacher F. Anti-Rhinovirus-specific Activity of the Alpha-sympathomimetic Oxymetazoline. Arzneimittelforschung, 2007; 57(7): 475–482. www.thieme-connect.com/DOI/DOI
  8. Chua, Doson. Chronic Use of Echinacea Should Be Discouraged. American Family Physician, 2003; vol. 68, no. 4: 617; author reply 617. EBSCOhost.
  9. Sperber SJ, et al. Effects of Naproxen on Experimental Rhinovirus Colds. A Randomized, Double-Blind, Controlled Trial. Annals of Internal Medicine, 1992; vol. 117, no. 1: 37–41. EBSCOhost.
  10. Sanu A, Eccles R. The Effects of a Hot Drink on Nasal Airflow and Symptoms of Common Cold and Flu. Rhinology, 2008; vol. 46, no. 4: 271–275. EBSCOhost.