PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aktivitāte pusotrā kvadrātmetrā. Eva Strīķe

A. Krone
Aktivitāte pusotrā kvadrātmetrā. Eva Strīķe
Dzīve ir skaista dzīvespriecīgiem cilvēkiem, pārliecināta EVA STRĪĶE. Ikdienā viņa strādā Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdē, vada Sirds ķirurģijas anestezioloģijas un intensīvās terapijas nodaļu, māca jauno ārstu paaudzi, bet rod laiku arī aktīvai atpūtai. Un smejas, ka teikuma priekšmets dzīvei ir kustība, kas no sportiskajām aktivitātēm nozīmē volejbolu, tenisu un jogu.

Eva STRĪĶE: “No jogas nav jābīstas, enerģija un ķermeņa labsajūta, praktizējot jogu, ir neatsverama.  To izdarīt, kā izrādījās, nebija nemaz tik grūti” Eva STRĪĶE: “No jogas nav jābīstas, enerģija un ķermeņa labsajūta, praktizējot jogu, ir neatsverama.  To izdarīt, kā izrādījās, nebija nemaz tik grūti”
Eva STRĪĶE: “No jogas nav jābīstas, enerģija un ķermeņa labsajūta, praktizējot jogu, ir neatsverama. To izdarīt, kā izrādījās, nebija nemaz tik grūti”
Nodarbojoties ar volejbolu un tenisu, Eva Strīķe saprata, ka vajadzīga tāda fiziskā aktivitāte, kas palīdzētu līdzsvarot ķermeni un attīstīt to vienmērīgi. Tās bija dažādas fizisko aktivitāšu programmas, līdz paveicās sastapt Inetu Ķirsi, kas tobrīd veidoja jogas grupiņas. Viena šo ceļu viņa noteikti nebūtu sākusi, tāpēc uzskata, ka būtiski ir īstajā brīdī sastapt īsto cilvēkus. Ielaižot savā dzīvē jogu, tika attīstīta katrā cilvēkā ieliktā spēja ik kustībā izšķirt pareizu un nepareizu darbību.

Jogas nodarbības grūtas joprojām

"Nodarbību sākumā brīnījos, ka nodarbībai jāvelta visas maņas. Lai gan jogas nodarbībās āsanas var veikt uz paklājiņa, slodzes apjoms katrā nodarbībā ir liels. Man bija interesanti, kā varu atbrīvoties un koncentrēties vienlaikus, atklājot muskuļu grupas, kas netika nodarbinātas citās sportiskajās aktivitātēs. Tas radīja neierastas sajūtas, tāpēc varu teikt, ka nodarbības ir grūtas vēl joprojām."

Precīzas kustības apvieno ar slodzi, kustības kontrolē ar prātu

"Katru mirkli jāapzinās, ka mūsu domām un rīcībai būs sekas, ko vislabāk var vērot, nepareizi rīkojoties ar mums šūpulī ielikto vērtību - veselību. Veselība ir dinamisks stāvoklis, kas prasa pastāvīgas rūpes. Un joga ir kā medicīnas forma, kas apvieno precīzas kustības ar slodzi un pilnīgu kustības kontroli ar prātu. Ja nebūtu šīs mijiedarbības, āsanu izpilde nebūtu iespējama - zustu līdzsvars, stabilitāte un koncentrēšanās. Ja pēc nodarbības sevī nejūtu "uzlādētas baterijas", tātad kaut ko darīju nepareizi.

Lai cik dīvainas šķistu jogas pozas, ar tām var panākt enerģijas un fizisko procesu atgriešanos līdzsvarā, šīs pozas ķermenim pēc paveiktā darba palīdz attīrīties un atjaunoties. Jogas priekšrocība - tā nav sacensība ar citiem, bet tikai pašam ar sevi. Nav jābūt pirmajam vai labākajam. Vingrojumi veicami ļoti precīzi, pareizās asīs un pareizos virzienos. Tieši tas ļauj nepārslogot nevienu ķermeņa daļu. Rezultāts ir brīva asinsrites un enerģijas plūsma caur ķermeņa asīm, kas organismam liek justies labi."

Vieglums - harmonija starp prātu un ķermeni

"Pastāvīgi nodarbinot organismu, uzlabojas locītavu veselība, saistaudi un muskuļi kļūst stiprāki, izturīgāki un elastīgāki, ja tos novieto un vingrina pareizajās attiecībās citu pret citu. Uzlabojas arī ķermeņa vispārējais tonuss un enerģijas cirkulācija, parādās vieglums - pilnīga harmonija starp prātu un ķermeni.

Jogas pluss - tā ir arī relaksējoša. Pēc nodarbības jūtu daudz lielāku enerģiju nekā pirms tās.

Mana trenere spēj integrēt dažādu veidu jogu - meditatīvu, enerģiju patērējošu, sirds muskulatūru trenējošu vai tikai stiepšanās vingrojumus. Tieši tāpēc sajūtu līmenī rezultāts ir izcils.

Varu rekomendēt, piemēram, jogas elpošanu, īpaši pacientiem pēc krūškurvja operācijām. Tā ir dziļa ieelpa, izmantojot visu muskulatūru, kas cilvēkam domāta elpošanas funkcijai, un lēna izelpa ar pretestību, tā palielinot elpošanā iesaistīto alveolu skaitu. Efekts garantēts.

Latvijā sievietes, protams, seko pasaulē populārām lietām par veselību. Iespējams, daudzas vienkārši priecājas par iespēju izskatīties skaistas, starojošas un dot savu sievietes prieku tālāk citiem. Neuzskatu, ka nodarboties ar jogu ir modes lieta, vienkārši - katrs atrod sev piemērotu, ar kustību saistīti nodarbi, lai justos labi."

Iemāca ātri un konkrēti pieņemt situāciju atrisinošus lēmumus

"Fiziski noteikti esmu ieguvusi plastiskumu, kas nozīmē mazāku iespēju traumēties citās fiziskajās aktivitātēs. Arī mana spēja koncentrēties ir labāka. Varu ātri un konkrēti pieņemt situāciju atrisinošus lēmumus. Tā ir jogā, kad, ieņemot kādu no āsanām, ķermenis jānovieto tā, lai būtu gan līdzsvars, gan stabilitāte, gan efekts no pozas.

Tāpat esmu nostiprinājusi atziņu, ka it visā, ko darām, jābūt pamatīgām zināšanām. Jāatrod pareizā prasme, lai to izmantotu konkrētajā brīdī. Tas nebūt nav viegli, tomēr praktizējot rezultāts ir labs."

Pasaule ir tāda, kādu tu to redzi

"Kādā rakstā izlasīju par novērojumu - izpētīts, ka cilvēkam dienas laikā ir vairāk nekā 300 tūkstoši domu, no tām 90 procenti atkārtojas, savukārt 80 procenti ir negatīvo. Negatīvu domu definīcijā teikts, ka tās ir domas, kas nerada jaunas idejas un nerod risinājumu problēmām. Tāpat informatīvo telpu pārsvarā piepilda negatīvās ziņas, kas ar skubu tiek kultivētas, rakstot komentārus, slēpjoties datora aizsegā. Man šķita, ka šī ir tā būtiskākā lieta, kas ikdienā traucē visu izdzīvot ar gaišu prieku.

Man ir pārliecība, ka pasaule ir tāda, kādu tu to redzi. Pēc jogas nodarbībām manī ir vēlme enerģiju virzīt uz labām izjūtām un veikt pozitīvas lietas. Lūk, tas manī noteikti mainījies, jo joga ir viens no pozitīvās enerģijas uzlādēšanas veidiem."

Atrast savu Skolotāju

"Joga nav nodarbība, ko vajadzēt kavēt, tāpēc ir laba tiem, kas dienas ritumu spēj saplānot. Labi būtu, ja nodarbības varētu apmeklēt vismaz divas reizes nedēļā, tomēr visvairāk man pietrūkst tieši laika. Reizēm grūti paredzēt pat darba dienas beigas...

Jogas nodarbības Inetas Ķirses vadībā ir izcilas, viņa ir Skolotāja ar lielo burtu. Nodarbībās katrs pats var saprast, ko no jogas vēlas sev paņemt. Vienam svarīgi nodarbības laikā iegūt mieru, citam izdodas atšķirīgi izpaust attieksmi pret sevi, savu ķermeni un veselību."

Ko ar Austrumu medicīnas iemaņām iegūst Rietumu cilvēks?

"Mēs dzīvojam atšķirīgā vidē, tāpēc daudz kas no Austrumu kultūras mums nav izprotams - dzīvesveids, tradīcijas un arī medicīna. Gan Rietumu, gan Austrumu medicīna ar atšķirīgām metodēm mēģina darīt visu, lai stabilizētu un atveseļotu sirdzēju vai vismaz nepasliktinātu viņa stāvokli. Ja cilvēka rokās ir zināšanas par vairākiem ārstniecības veidiem, tad tā ir tikai viņa bagātība.

Galvenais - īstajā brīdī pieņemt pareizo lēmumu un izmantot nepieciešamās zināšanas. Tomēr lieta, kas pa īstam nav mūsu, nedod burvīgo piederību tradīcijām un savai zemei, tāpēc arī nesniedz gaidīto. Man šķiet, mūsu dzīvē tradīcijas nav iespējams nopirkt vai pārņemt no citām tautām, sevišķi, ja manai tautai tādu ir atliku likām."

Šā brīža attiecības ar dzīvi?

"Ikvienam jāpriecājas par iespēju dzīvot. Baudīt notikumus sev apkārt. Atrast miljoniem lietu, par ko sajūsmināties. Viss dzīvē virzās uz priekšu tikai tad, ja tajā ieliekam augšanas un labestības enerģiju, aplaistot ar mīlestības putekļiem.

Man šķiet, tas ir vienkārši - jo vairāk dara, jo vairāk var paveikt. Jogai ir tā brīnišķīgā īpašība kultivēt nebeidzamus enerģijas resursus. Un, kā saka mana skolotāja Ineta Ķirse: aicināt ielūkoties sevī, attīstīt katrā ieliktās iespējas, apgūt dzīves noteikumus un nosacījumus un izkopt tos, lai nedzīvotu savu ierobežoto vēlmju pasaulē, bet dzīvotu pasaulē, kādā gribas dzīvot!"