PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jau 10. reizi pasniegtas stipendijas "Sievietēm zinātnē”

E. Braķe
Jau 10. reizi pasniegtas stipendijas "Sievietēm zinātnē”
14. maijā svinīgā ceremonijā Latvijas Universitātes (LU) Lielajā aulā trim zinātniecēm tika pasniegta 2014. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija "Sievietēm Zinātnē" ar UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas un Latvijas Zinātņu akadēmijas atbalstu. Latvijas stipendiju programma "Sievietēm zinātnē" uzsākta 2004. gadā. 10 gados šo stipendiju saņēmušas jau 30 zinātnieces, kas veic nozīmīgus pētījumus dzīvības zinātnēs un materiālzinātnēs.

Stipendiāte Marina Makrecka-Kūka ar Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronesi Vairu Vīķi-Freibergu Stipendiāte Marina Makrecka-Kūka ar Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronesi Vairu Vīķi-Freibergu
Stipendiāte Marina Makrecka-Kūka ar Stipendijas „Sievietēm zinātnē” Goda patronesi Vairu Vīķi-Freibergu

Šogad divas zinātnieces strādā medicīnas pētījumu laukā.

Bioloģijas doktorei Dacei Pjanovai, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra vadošajai pētniecei, 2014. gada L`ORÉAL Latvijas stipendija "Sievietēm Zinātnē" piešķirta pētījumam par melanomas attīstībā iesaistītajiem gēniem un to izmaiņām. Izmantojot jaunu DNS koda atšifrēšanas tehnoloģiju, viņa izstrādās augstas precizitātes melanomas riska testu.

Dzīves laikā melanoma tiek diagnosticēta vienam no 58 cilvēkiem, un tā ir viena no biežākajiem audzējiem tieši gados jauniem cilvēkiem. Diemžēl saslimstība ar melanomu joprojām turpina pieaugt arī Latvijā, kur tā bieži tiek diagnosticēta novēloti. Viens no efektīvākajiem melanomas apkarošanas veidiem ir paaugstināta riska personu apzināšana, lai varētu laicīgi novērst slimību vai novilcinātu tās attīstību. Ir atklāta virkne gēnu, kuru izmaiņas ir saistītas ar šīs ļaundabīgās slimības attīstību, taču joprojām trūkst testa, kas ietvertu vairāk nekā divu gēnu analīzi. Līdz ar to arī melanomas riska paredzēšana šobrīd ir neprecīza un negatīvs testa rezultāts, kas norāda, ka nav atrastas mutācijas analizētajos gēnos, var būt maldinošs.

Kāpēc zinātniece pētījumiem izvēlējusies tieši šo tēmu? "Man patīk atrast praktisku pielietojumu fundamentālajai zinātnei, izzināt vēl neizzināto, paveikt to, ko neviens cits vēl nav izdarījis, un vairāku gēnu melanomas tests ir tieši šāda iespēja," skaidro pētniece.

Otra stipendijas laureāte ir Rīgas Stradiņa universitātes doktorante Marina Makrecka-Kūka. Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijā veiks pētījumu, kas ietekmēs daudzu cilvēku dzīvi - pētīs, kā iespējams novērst taukskābju kaitīgo pārpalikumu uzkrāšanos sirds šūnās un palīdzēt sirdij saglabāt veselību.

Jaunajai zinātniecei ir tikai 26 gadi, bet jau līdzautorība 14 zinātniskās publikācijās starptautiskos recenzētos izdevumos, 1 starptautiskais patents, 3 raksti Latvijas recenzētos un populārzinātniskos žurnālos, kā arī 40 ziņojumi starptautiskajās un Latvijas zinātniskajās konferencēs.

Stipendiju ieguva arī LU Cietvielu Fizikas institūta pētniece dabaszinātņu maģistre Jeļena Miķelsone, viņa pētīs, kā hologrāfiskā ieraksta vajadzībām izmantojami mazmolekulārie organiskie stikli. Pētījuma rezultātiem paredzams plašs pielietojums optisko ierīču, saules bateriju izstrādē, optiskajā datu glabāšanā, telekomunikācijās, informācijas tehnoloģijās un arī mākslā - reālistisku trīsdimensiju attēlu radīšanai.

Stipendijas „Sievietēm zinātnē" Goda patronese kopš tās pirmsākumiem ir akadēmiķe Vaira Vīķe-Freiberga, bet žūrijas komisijas priekšsēdētājs - akadēmiķis Jānis Stradiņš.

Kopš stipendiju programmas izveides tās ietvaros ar prēmijām, kā arī starptautiskām, reģionālām un nacionālām stipendijām atbalstītas jau vairāk nekā 2000 zinātnieces visā pasaulē. Nacionālās stipendijas „Sievietēm zinātnē" pastāv 46 valstīs. Tās iedibina attiecīgās valsts L`ORÉAL filiāle kopīgi ar UNESCO, piesaistot zinātņu akadēmijas, lielākās universitātes vai citas zinātniskās institūcijas. Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kurā izveidota šāda stipendija.

Foto: no L`ORÉAL arhīva/Imārs Znotiņš