PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptauja: Cik bieži Latvijā cilvēki pašārstējas?

Doctus
Aptauja: Cik bieži Latvijā cilvēki pašārstējas?
Freepik
Pērn katrs trešais Latvijas iedzīvotājs jeb 36 % vismaz vienu reizi uzsākuši pašārstēšanos, vadoties pēc internetā pieejamās informācijas - liecina Manas aptiekas & Apotheka Veselības indeksa pētījuma rezultāti.

Katrs piektais jeb 22 % no aptaujātajiem respondentiem atzinuši, ka to darījuši biežāk nekā vienu reizi. Lai gan varētu likties, ka ārstu apmeklējums varētu būt zināmā mērā saistāms ar cilvēku finansiālām iespējām, tomēr pētījuma rezultāti to neapstiprina, proti, biežāk pašārstēšanos pēc internetā atrodamās informācijas uzsākuši cilvēki ar vidēji augstiem (34 %) un augstiem ienākumiem (36 %), retāk – respondenti ar zemiem ienākumiem (26 %).

Kopumā pētījumā secināts, ka ar pašārstēšanos biežāk aizraujas sievietes (36 % no visām aptaujātajām sievietēm), nekā vīrieši (25 % no visiem aptaujātajiem vīriešiem). Pēc Veselības indeksa 2022. gada pētījuma rezultātiem var ieskicēt arī to, kāds ir vidējais respondents, kurš labprāt nodarbojas ar pašārstēšanos – tā ir sieviete  vecumā 35-44 gadi ar augstāko izglītību un augstiem ienākumiem.

Daļēji ir atspēkots arī mīts par to, ka šāda pašrocīga ārstēšanās liecina par cilvēka izglītības trūkumu un nespēju izvērtēt riskus savai veselībai. Veselības indeksa pētījuma rezultāti rāda, ka  pērn ar pašārstēšanos visbiežāk nodarbojušies cilvēki ar augstāko izglītību (36 %), 30 % ar vidējo un vidējo speciālo izglītību un 27 % ar pamatizglītību.

Analizējot datus pēc vecuma grupām, secināts, ka visvairāk (37 %) ar pašārstēšanos nodarbojušies respondenti vecumā 35-44 gadi, 32 % cilvēku vecuma grupā 45-54 gadi, bet visretāk (26%) to darījuši seniori vecumā 64-75 gadi.