PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ar antibiotiku saistītas caurejas profilakse ar vairākus celmus saturošām probiotikām bērniem

Doctus
Ar antibiotiku saistītas caurejas profilakse ar vairākus celmus saturošām probiotikām bērniem
Pixabay.com
Līdz šim nav noskaidrota vairākus celmus saturošu probiotiku efektivitāte, lai novērstu ar antibiotiku lietošanu saistītu caureju bērniem. Tāpēc tika veikts nejaušināts, četrkārši nepārredzams, ar placebo kontrolēts pētījums starp ambulatori un stacionāri uzraudzītiem pacientiem vecumā no 3 mēnešiem līdz 18 gadiem.

Pētījumā iekļāva tos bērnus, kam sākta plaša spektra antibiotiku lietošana un kas piekrita piedalīties (n = 350). Pacienti paralēli standarta terapijai saņēma 10 miljardus kolonijformējošu vienību dienā ar kombinētu probiotiku preparātu, kas sastāvēja no Bifidobacterium bifidum W23, Bifidobacterium lactis W51, Lactobacillus acidophilus W37, L. acidophilus W55, Lactocaseibacillus paracasei W20, Lactoplantibacillus plantarum W62, Lactocaseibacillus rhamnosus W71 un Ligilactobacillus salivarius W24. Probiotiku komplekss tika lietots antibiotiku lietošanas laikā un vēl septiņas dienas pēc to pārtraukšanas.

Primārais pētījuma iznākums bija ar antibiotiku lietošanu saistīta caureja, kas definēta kā trīs vai vairāk mīkstas vai ūdeņainas vēdera izejas dienā, ko izraisījusi Clostridioides difficile vai citādi neizskaidrojama caurejas etioloģija, pēc biežāko caureju izraisošo patogēnu noteikšanas.

No 350 bērniem (192 zēni, 158 meitenes, vidējais vecums 50 [3–12] mēneši), kas tika pakļauti nejaušināšanai, 313 tika iekļauti intention–to–treat analīzē. Salīdzinājumā ar placebo, (n=155), probiotiku komplekss (n = 158) neuzrādīja mazāku ar antibiotiku saistītas caurejas risku (relatīvais risks 0,81; 95 % TI 0,49–1,33). Tomēr, bērniem probiotiku grupā bija mazāks risks iegūt caureju neatkarīgi no etioloģijas (RR 0,65; 95 % TI 0,44–0,94). Netika novēroti kādas būtiskas blaknes abās grupās.

Avots: Łukasik J, Dierikx T, Besseling-van der Vaart I, de Meij T, Szajewska H, Multispecies Probiotic in AAD Study Group. Multispecies Probiotic for the Prevention of Antibiotic-Associated Diarrhea in Children: A Randomized Clinical Trial. JAMA Pediatr. Published online June 21, 2022. doi:10.1001/jamapediatrics.2022.1973