PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Asiņošanas ilgtermiņa riski vīriešiem un sievietēm, kam ordinēta trīskārša antitrombotiskā terapija

Doctus
Pixabay.com
Asiņošana ir viena no biežāk sastopamām ne-išēmiskām komplikācijām pacientiem pēc koronāro asinsvadu revaskularizācijas procedūrām, attiecīgi pagarinot hospitalizācijas laiku un paaugstinot mirstības riskus. Daudzi faktori ietekmē pacienta predispozīciju asiņošanai, tajā skaitā dzimums. Šobrīd ir pieejams neliels pētījumu skaits, kas apraksta populāciju, kas saņem trīskāršu antitrombotisku terapiju (TAT), novērojot ilgtermiņa iznākumus no pacienta dzimuma perspektīvas.

Tāpēc šajā pētījumā tika noskaidrots asiņošanas biežums gada laikā pacientiem, kas saņem TAT, analizētas iespējamās dzimuma atšķirības un priekšlaicīgas TAT pārtraukšanas biežums. Tāpat tika noteiktas ar veselības aprūpi saistītās izmaksas tiem pacientiem, kam asiņošana notika un kam nenotika. Pētījums norisinājās Zviedrijā no 2009.–2015.gadam, tajā piedalījās trīs reģiona slimnīcas. Pacienti, kas tika iekļauti pētījumā un izrakstīti no slimnīcas ar TAT, tika reģistrēti SWEDEHEART reģistrā.

Primārie un sekundārie pētījuma iznākumi: visas asiņošanas epizodes, kas pieprasīja veselības aprūpēs personāla uzmanību viena gada novērošanas periodā. Tāpat tika uzskaitīti izmantotie resursi un izmaksas, ko pieprasīja šīs asiņošanas epizodes ārstēšana.

No 272 pacientiem, kas saņēma TAT, 156 tika konstatēta vismaz viena asiņošanas epizode, 28,8 % gadījumu tā bija asiņošana no KZT. Kopā no tiem, kam tika konstatēta asiņošana, 40,1 % asiņošana notika pēc izrakstīšanās no stacionāra. No tiem 28,7 % pieredzēja TIMI major vai minor asiņošanas epizodi. Sievietes TAT pārtrauca priekšlaicīgi biežāk kā vīrieši (52,9 vs. 36,1 %, p = 0,01) un asiņoja biežāk (48,6 vs. 37,1 %, p = 0,09). Viena gada vidējās ar veselības aprūpi saistītās izmaksas pacientiem, kam netika konstatēta asiņošana novērošanas periodā bija 575 €, bet pacientiem ar asiņošanu – 5787 €.

Pētnieki konstatē, ka TAT ir augsti asiņošanas riski, īpaši sievietēm. Nepieciešami nejaušināti kontrolēti pētījumi, lai nonāktu pie droša, bet joprojām efektīva ārstešanas algoritma šādām pacientu grupām, kam līdz šim bijusi nepieciešama TAT.

Avots: Holm A, Henriksson M, Alfredsson J, Janzon M, Johansson T, Swahn E, Vial D, Sederholm Lawesson S. Long term risk and costs of bleeding in men and women treated with triple antithrombotic therapy-An observational study. PLoS One. 2021 Mar 25;16(3):e0248359. doi: 10.1371/journal.pone.0248359. PMID: 33764988.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus