PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Atkārtota vakcinēšanās pret gripu aizsargā pret smagu gripas norisi

Doctus
Atkārtota vakcinēšanās pret gripu gados veciem pieaugušajiem samazina gripas vīrusa smagumu un hospitalizāciju skaitu, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Canadian Medical Association Journal.

Atkārtotas vakcinācijas pret gripu efektivitāte, aizsargājot no smagiem saslimšanas gadījumiem, līdz šim bija neskaidra.  Pētījumā novērtēja vakcinācijas pret gripu efektivitāti, aizsargājot no hospitalizācijas gripas dēļ un samazinot slimības norises smagumu.

Tika veikts gadījuma kontroles pētījums 20 Spānijas slimnīcās 2013/2014 un 2014/2015 gada gripas sezonās. Pētījumā iesaistīja pieaugušos 65 gadus un vecākus, kuri tika hospitalizēti ar laboratoriski apstiprinātu gripas diagnozi un katram gripas pacientam piemeklēja tāda paša dzimuma, vecuma pacientu, kas tika hospitalizēts tai pašā slimnīcā un tai pašā datumā. Vakcinācijas efektivitāte esošajā un 3 iepriekšējās sezonās tika rēķināta stacionētajiem pacientiem ar nekomplicētu gripu un tiem, kuriem bija smagas norises gripa un kuri tika ievietoti intensīvās terapijas nodaļās vai kuri nomira.

Kopumā pētījumā iesaistīja 130 pacientus ar smagas norises gripu un 598 pacientus ar nekomplicētas norises gripu, kā arī samērotu kontroles grupu attiecīgi 333 un 1493 pacienti. Salīdzinot ar pacientiem, kuri nebija vakcinējušies esošajā gripas sezonā un trīs iepriekšējās sezonās, samērotā gripas vakcinācijas efektivitāte esošajā un iepriekšējās sezonās bija 31 % (95 % TI [13 % - 46 %]), aizsargājot pret hospitalizēšanu ar nekomplicētu gripu, 74 % (95 % TI [42 % - 88 %]), aizsargājot pret komplicētu gripu un nonākšanu intensīvās terapijas nodaļā un 70 % (95 % TI [34 % - 87 %]), aizsargājot pret nāvi gripas dēļ.

Vakcinācijai tikai esošajā sezonā nebija statistiski ticama efekta uz smagiem gripas gadījumiem.  Starp hospitalizētajiem pacientiem ar gripu, vakcinācija esošajā sezonā un jebkurā no iepriekšējām sezonām samazināja smagu iznākumu risku (samērotais OR=0,45; 95 % TI [0,26 – 0,76]).

Gados vecākiem cilvēkiem (65 +) atkārtota vakcinācija pret gripu divas reizes efektīvāk pasargā no smagas norises gripas. Šie rezultāti tikai vēlreiz apliecina, ka gados veciem cilvēkiem svarīgi ir katru gadu vakcinēties pret gripu.

 

AVOTS: Casado I, Domínguez A, Toledo D, et al. Repeated influenza vaccination for preventing severe and fatal influenza infection in older adults: a multicentre case–control study. Canadian Medical Association Journal, 2018; 190 (1): E3.