PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bēta blokatoru lietošana nav saistīta ar paaugstinātu depresijas risku

Doctus
Pixabay
Bēta blokatorus izmanto vairāku sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā un šobrīd pierādīts, ka to lietošana nav saistīta ar paaugstinātu depresijas attīstības risku.

Tika veikta sistemātiska divkārtnepārredzamu, nejaušināti iedalītu, kontrolētu pētījumu atlase, kuros analizēta bēta blokatoru loma psihisku saslimšanu attīstībā. Tika salīdzināt bēta blokatoru lietošana ar placebo psihisku traucējumu attīstībā. Kopumā apskatā iekļāva 285 pētījumus ar kopējo dalībnieku skaitu – 53 533 pacienti. Biežāk ziņotā psihiskā saslimšana bija depresija (1600 gadījumi), tomēr netika konstatēta saistība starp bēta blokatoru lietošanu un depresijas attīstību, salīdzinot ar placebo (OR=1,02; 95 % TI [0,83 – 1,25]). Starp citiem psihiskiem traucējumiem ar bēta blokatoru lietošanu varētu būt saistīti tikai neparasti sapņi, bezmiegs un miega traucējumi.

Šī sistemātiskā pārskata rezultāti apliecina, ka netiek novērota saistība starp bēta blokatoru terapiju un depresijas attīstību. Līdzīgi efekts netiek novērots arī attiecībā uz citām psihiskām saslimšanām ar vienīgo iespējamo izņēmumu, miega traucējumi. Pieņēmumi par bēta blokatoru ietekmi uz psihisko veselību nedrīkstētu ietekmēt to lietošanu klīniskajā praksē.

AVOTS: Riemer TG, Linda E. Fuentes V, Algharably EAE, et al. Do β-Blockers Cause Depression? Hypertension, 2021

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus