PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mazkustīgs dzīvesveids var ievērojami palielināt pusaudžu sirds izmērus

Doctus
Mazkustīgs dzīvesveids var ievērojami palielināt pusaudžu sirds izmērus
Freepik.com
Pusaudžiem mazkustīgs dzīvesveids var palielināt sirds izmēru trīs reizes vairāk nekā vidēji smagas vai intensīvas fiziskās aktivitātes, secināts nesenā pētījumā. Pētnieki analizēja mazkustīguma laiku, vieglas fiziskās aktivitātes un mērenas līdz intensīvas fiziskās aktivitātes saistībā ar sirds struktūru un darbību.

Jaunākie Pasaules Veselības organizācijas ziņojumi un vadlīnijas norāda, ka vairāk nekā 80 % pusaudžu visā pasaulē ir nepietiekamas fiziskās aktivitātes ikdienā. Fiziskā neaktivitāte ir saistīta ar vairākām neinfekcijas slimībām pieaugušajiem, piemēram, sirds un asinsvadu slimībām, 2. tipa cukura diabētu un vēzi. Pediatriskajā populācijā lielākā daļa kustību uzvedības pētījumu ir vērsti uz mazkustīgas uzvedības un fiziskās aktivitātes ietekmi uz kardiometabolisko veselību, kas ietver asinsspiedienu, insulīna rezistenci, asins lipīdus un ķermeņa masas indeksu.

Trūkst informācijas par mazkustīga dzīvesveida un vidēji smagas līdz intensīvu fizisko aktivitāšu ietekmi uz sirds struktūru un darbību lielās pusaudžu populācijās, jo bērnu populācijā ir ierobežota ar ierīci izmērīta kustību uzvedība un ehokardiogrāfijas novērtējums. Lielāka kreisā kambara masa, kas norāda uz palielinātu vai hipertrofētu sirdi, un samazināta kreisā kambara funkcija, kas liecina par sirdsdarbības pavājināšanos, kopā vai neatkarīgi var izraisīt paaugstinātu sirds mazspējas, miokarda infarkta, insulta un priekšlaicīgas kardiovaskulāras nāves risku.

Pētījumā, kurā tika izmantoti dati no Bristoles Universitātes pētījuma 90. gadu bērni (pazīstams arī kā Eivonas garengriezuma pētījums par vecākiem un bērniem), tika iekļauti 530 pusaudži vecumā no 17 gadiem, kuriem tika veikti pilnīgi tauku masas, muskuļu masas, glikozes un lipīdu mērījumi, iekaisuma marķieris, insulīns, smēķēšanas statuss, sociāli ekonomiskais statuss, sirds un asinsvadu slimību ģimenes anamnēze, ehokardiogrāfiski sirds funkcijas un struktūras mērījumi, kā arī uz akselerometru balstīts mazkustīguma, vieglas fiziskās aktivitātes un mērenas līdz intensīvas fiziskās aktivitātes mērījums.

Šajā jaunajā pētījumā pusaudži vidēji pavadīja gandrīz 8 stundas dienā mazkustīgi un apmēram 49 minūtes dienā vidēji intensīvās fiziskās aktivitātēs. Tika novērots, ka gan mazkustīgs laiks, gan vidēji smagas līdz intensīvas fiziskās aktivitātes bija saistītas ar lielāku kreisā kambara masu. Tomēr sirds masas pieaugums (3,8 g/m2,7), kas saistīts ar mazkustīgu laiku, bija trīs reizes lielāks nekā sirds masas pieaugums (1,2 g/m2,7), kas saistīts ar mērenu vai intensīvu fizisko aktivitāti. Šis atradums tika novērots pusaudžiem neatkarīgi no viņu aptaukošanās statusa. Svarīgi ir tas, ka vieglas fiziskās aktivitātes nebija saistītas ar sirds masas palielināšanos, bet bija saistītas ar labāku sirds darbību, kas aprēķināta no kreisā kambara diastoliskās funkcijas.

"Šie jaunie pierādījumi paplašina mūsu zināšanas par sēdoša laika nelabvēlīgo ietekmi uz sirds veselību. Pieaugušo vidū ir zināms, ka sirds masas palielināšanās par 5 g/m2 var palielināt sirds un asinsvadu slimību un nāves risku par 7–20 %. Iesaistīšanās vidēji smagas līdz intensīvās fiziskās aktivitātēs arī nedaudz palielina sirdsdarbība, taču tā šķiet pieņemama negatīva blakusparādība, ņemot vērā vairākus citus ieguvumus veselībai, ko sniedz vidēji smagas līdz intensīvas fiziskās aktivitātes. Līdz ar to sabiedrības veselības eksperti, veselības politikas veidotāji, skolotāji, pediatri, un aprūpētāji tiek mudināti veicināt pusaudžu līdzdalību fiziskajās aktivitātēs, lai nodrošinātu veselīgu sirdi," saka Endrjū Agbaje, ārsts un klīniskais epidemiologs no Austrumsomijas universitātes.

AVOTS: Agbaje AO. Associations of accelerometer‐based sedentary time, light physical activity and moderate‐to‐vigorous physical activity with resting cardiac structure and function in adolescents according to sex, fat mass, lean mass, BMI, and hypertensiv. Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports, 2023