PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mērena kafijas lietošana grūtniecības laikā saistīta ar zemāku bērna dzimšanas svaru

Doctus
Pixabay
Sievietēm, kuras grūtniecības laikā lieto mērenu kafijas daudzumu ikdienā, piedzimt nedaudz mazāki bērni, nekā tām, kuras grūtniecības laikā nelieto kafiju.

Pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp mātes kofeīna uzņemšanu un jaundzimušā antropometriskajiem rādītājiem. Šis bija garengriezuma, kohorta pētījums, kurā iekļāva 2055 nesmēķējošas sievietes ar zemu augļa anomāliju risku. Visas dalībnieces aizpildīja aptaujas anketu par kofeīna lietošanu. Kofeīna  un paraksantīna daudzums tika novērtēts plazmā, kā arī tika vērtēts pašu sieviešu ziņotais lietotā kofeīna daudzums 10 – 13 gestācijas nedēļā. Kofeīna metabolisms tika definēts kā ātrs vai lēns, izmantojot genotopa informāciju no viena nukleotīda varianta rs762551 (CYP1A2*1F).

Jaundzimušā antropometriskie mērījumi bija dzimšanas svars, augums, galvas, vēdera, roku un augšstilbu apkārtmērs, ādas kroka un tauku masa.

Māšu vidējais vecums bija 28,3 gadi (SD 5,5), vidējais ķermeņa masas indekss (ĶMI) bija 23,6 (SD 3). Dzemdības sākās vidēji 39,2 gestācijas nedēļās (SD 1,7). Salīdzinot ar ar kofeīna līmeni pirmajā kvintīlē (<=28 ng/mL), jaundzimušajiem, kuru mātēm kofeīna līmenis bija ceturtajā kvintīlē (>659 ng/mL), bija zemāks dzimšanas svars ( β = −84,3 g; 95 % TI [−145,9 - −22,6 g0; P =0 ,04), augums (β = −0,44 cm; 95 % TI [−0,78 - −0,12 cm]; P =0,04), un galvas (β = −0,28 cm; 95 % TI [−0,47 - −0,09 cm]; P < 0,001), roku (β = −0,25 cm; 95 % TI  [−0,41 - −0,09 cm]; P =0 ,02 ), un augšstilbu (β = −0,29 cm; 95 % TI [−0,58 - −0,04 cm]; P =0 ,07) apkārtmēri.

Līdzīgs samazinājums tika novērots arī attiecībā uz paraksantīna līmeni. Salīdzinot ar sievietēm, kuras ziņoja par bez kofeīna dzērienu lietošanu, sievietēm, kuras lietoja apmēram 50 mg kofeīna dienā (aptuveni pus tasīte kafijas dienā), jaundzimušajiem arī novēroja zemāku dzimšanas svaru, mazāku roku un augšstilbu apkārtmēru, kā arī mazāku priekšējo sānu ādas kroku. Rezultāti neatšķīrās starp ātro un lēnu kofeīna metabolisma genotipu.

Pētījumā tika novērots neliels jaundzimušā antropotmetrisko mērījumu samazinājums saistībā ar kofeīnu saturošu dzērienu lietošanu. Kofeīna lietošana pat nelielā daudzumā (mazāk kā rekomendētie 200 mg kofeīna dienā) ir saistīti ar samazinātu augļa augšanu.

AVOTS: Gleason, JL et al. Maternal caffeine consumption and metabolism and neonatal anthropometry in the NICHD Fetal Growth Studies. JAMA Network Open, 2021

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Mazkustīgums saistīts ar smagāku Covid-19 norisi un pat nāvi

Mazkustīgums ir saistīts ar smagāku Covid-19 gaitu un paaugstinātu nāves risku, secināts lielā ASV veiktā pētījumā. Pētījuma mērķis bija salīdzināt hospitalizācijas, uzņemšanas intensīvās terapijas nodaļā biežumu un mirstību Covid-19 pacientiem, kuri bija mazkustīgi, kuri bija nedaudz aktīvi vai kuri bija aktīvi atbilstoši fizisko aktivitāšu vadlīnijām

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus