PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mērens kafijas un kofeīna patēriņš ir saistīts ar mazāku risku saslimt ar vairākām kardiometaboliskām slimībām

Doctus
Mērens kafijas un kofeīna patēriņš ir saistīts ar mazāku risku saslimt ar vairākām kardiometaboliskām slimībām
Regulāra mērena kafijas un kofeīna daudzuma lietošana var nodrošināt aizsargājošu efektu pret vairāku kardiometabolisku slimību attīstību, tostarp 2. tipa cukura diabētu, koronāro sirds slimību un insultu.

Kardiometaboliskā multimorbiditāte (KM) kļūst par arvien lielāku sabiedrības veselības problēmu. Iepriekšējos novērojumu pētījumos ir pierādītas apgrieztas saistības starp kafijas, tējas un kofeīna patēriņu un atsevišķu kardiometabolisko slimību riskiem; tomēr to saistība ar KM un saistītajiem bioloģiskajiem marķieriem nav zināma.
Šajā prospektīvajā pētījumā piedalījās 172 315 dalībnieki (kofeīna analīzei) un 188 091 dalībnieks (tējas un kafijas analīzei) no Lielbritānijas Biobankas, kuri sākumpunktā bija bez kardiometaboliskām slimībām; 88 204 un 96 393 dalībniekiem tika mērīti 168 metabolīti. KM tika definēta kā vismaz 2 no šādām slimībām līdzāspastāvēšana: 2. tipa cukura diabēts, koronārā sirds slimība un insults.
Tika novērotas nelineāras apgrieztas saistības starp kafijas, tējas un kofeīna patēriņu un jaunas KM attīstības risku. Salīdzinot ar cilvēkiem, kas nelieto kofeīnu vai lieto mazāk par 100 mg kofeīna dienā, tiem, kas patērēja mērenu daudzumu kafijas (3 tases dienā) vai kofeīna (200-300 mg dienā), bija zemāks jaunas KM attīstības risks, ar attiecīgajiem riska koeficientiem (95 % TI) 0,519 (0,417-0,647) un 0,593 (0,499-0,704). Daudzpakāpju modeļi atklāja, ka mērena kafijas vai kofeīna patēriņa apgrieztās saistības attiecas gandrīz uz visiem KM attīstības posmiem, tostarp pārejām no stāvokļa bez slimībām uz atsevišķām kardiometaboliskām slimībām un pēc tam uz KM. Kopumā 80 līdz 97 metabolīti, piemēram, lipīdu komponenti ar ļoti zema blīvuma lipoproteīnu, histidīns un glikoproteīnu acetili, tika identificēti kā saistīti gan ar kafijas, tējas vai kofeīna patēriņu, gan ar KM attīstību.
Regulārs kafijas vai kofeīna patēriņš, īpaši mērenā līmenī, bija saistīts ar zemāku jaunas KM attīstības risku un var būt nozīmīgs gandrīz visos KM attīstības pārejas posmos. Nākotnes pētījumi ir nepieciešami, lai apstiprinātu metabolisma biomarķierus, kas ir saistīti ar kafijas, tējas un kofeīna patēriņu un KM.

AVOTS: Xujia Lu et al. Habitual Coffee, Tea and Caffeine Consumption, Circulating Metabolites, and the Risk of Cardiometabolic Multimorbidity. JCEM, 2024