PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Osteoartrīts 15 % pasaules iedzīvotāju, kas vecāki par 30 gadiem

Doctus
Osteoartrīts 15 % pasaules iedzīvotāju, kas vecāki par 30 gadiem
Freepik.com
Pētījumā aprēķināts, ka līdz 2050. gadam gandrīz miljards cilvēku sadzīvos ar osteoartrītu, kas ir visizplatītākā artrīta forma. Pašlaik no osteoartrīta cieš 15 % cilvēku vecumā pēc 30 gadiem. Pētījumā, kas publicēts The Lancet Rheumatology, analizēti osteoartrīta dati vairāk nekā 200 valstīs 1990.—2020. gadā.

Pētījumā konstatēts, ka pēdējos 30 gados osteoartrīta gadījumu skaits strauji palielinājies trīs galveno faktoru dēļ: novecošanās, iedzīvotāju skaita pieaugums un aptaukošanās. 1990. gadā osteoartrīts bija 256 miljoniem cilvēku. 2020. gadā šis skaits bija pieaudzis līdz 595 miljoniem cilvēku jeb par 132 % vairāk nekā 1990. gadā. Tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam šis skaitlis pietuvosies viena miljarda atzīmei.

“Ņemot vērā galvenos virzītājus, kuru dēļ cilvēki dzīvo ilgāk, un pasaules iedzīvotāju skaita pieaugumu, mums jāparedz slogs veselības aprūpes sistēmām lielākajā daļā valstu,” skaidro raksta vadošais autors Dr. Jaimie Steinmetz. “Šobrīd nav efektīvu zāļu pret osteoartrītu, tāpēc mums ir svarīgi koncentrēties uz profilakses stratēģijām, agrīnu iejaukšanos un dārgas, efektīvas ārstēšanas, piemēram, locītavu protezēšanas, pieejamību valstīs ar zemu un vidēju ienākumu līmeni.”

Visbiežāk osteoartrīts skar ceļus un gūžas. Tiek prognozēts, ka līdz 2050. gadam osteoartrīta sastopamības pieaugums pēc cilvēka ķermeņa problemātiskajām zonām būs šāds:

celis +74,9 %

rokas +48,6 %

gūžas +78,6 %

cits (piemēram, elkonis, plecs) +95,1 %

Paredzams, ka ar šo stāvokli turpinās cīnīties vairāk sieviešu nekā vīriešu. 2020. gadā 61 % osteoartrīta gadījumu bija sievietēm.

“Cēloņi atšķirībām starp dzimumiem osteoartrīta sastopamībā tiek izzināti, taču pētnieki uzskata, ka nozīme ir ģenētikai, hormonālajiem faktoriem un anatomiskajām atšķirībām,” skaidro Dr. Jaceks Kopeks, vecākais līdzautors.

Šis pētījums parāda, ka aptaukošanās vai augsts ĶMI ir svarīgs osteoartrīta riska faktors. Ja efektīvi varētu novērst pasaules iedzīvotāju aptaukošanos, tad osteoartrīta slodze samazinātos par ~ 20 %. 1990. gadā aptaukošanās bija cēlonis 16 % invaliditātes gadījumu, ko izraisījis osteoartrīts, 2020. gadā šis rādītājs bija pieaudzis līdz 20 %.

“Veselības aprūpes sistēmām un valdībām ir iespēja iesaistīties un piedalīties neaizsargātu iedzīvotāju grupu noteikšanā, aptaukošanās izraisītāju novēršanā un pārvaldības stratēģiju izstrādē, lai novērstu vai palēninātu osteoartrīta progresēšanu,” uzskata Veselības mērījumu un izvērtējumu institūta vadošā pētniece Dr. Liane Ong.

AVOTS: Steinmetz JD, Culbreth GT, Haile LM, et al. Global, regional, and national burden of osteoarthritis, 1990—2020 and projections to 2050: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2021. The Lancet Rheumatology, 2023; 5 (9): e508