PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pēdējo 20 gadu laikā ir dubultojies vēža pacientu skaits ar funkcionāliem traucējumiem

Doctus
Pēdējo 20 gadu laikā ir dubultojies vēža pacientu skaits ar funkcionāliem traucējumiem
Freepik.com
Žurnālā JAMA Oncology publicētā pētījuma rezultāti liecina, ka 20 gadu laikā ir vairāk nekā dubultoties vēža pacientu skaits, kuri ziņo par funkcionāliem ierobežojumiem.

Pētījumam tika identificēti 51 258 vēža pacienti, kuri ir izdzīvojuši pēc vēža diagnozes apstiprināšanas, kas atbilst apmēram 178,8 miljonu populācijai laika periodā no 1999 līdz 2018.gada.

60,2 % pētījuma dalībnieku bija sievietes un 55,4 % bija vismaz 65 gadus veci. 1999.gadā pēc svārtajiem aprēķiniem par funkcionāliem ierobežojumiem ziņoja 3,6 miljoni, savukārt 2018.gadā – 8,2 miljoni, kas ir 2,25 reizes vairāk.

Pieauga arī to izdzīvojušo skaits, kuri neziņoja par ierobežojumiem, taču ne tik daudz. Šī grupa pētījuma laikā pieauga 1,34 reizes. Kontekstā "70 % funkcionālo ierobežojumu izplatība starp izdzīvojušajiem 2018. gadā ir gandrīz divas reizes lielāka nekā vispārējā populācijā," raksta autori.

Funkcionālie ierobežojumi tika definēti kā "pašziņotas grūtības veikt kādu no 12 ikdienas fiziskām vai sociālajām aktivitātēm bez palīdzības". Aktivitāšu piemēri ietvēra grūtības sēdēt ilgāk par 2 stundām, grūtības piedalīties sabiedriskajās aktivitātēs vai grūtības stumt vai vilkt priekšmetu dzīvojamās istabas krēsla lielumā.

Analizēto 2 gadu desmitu laikā koriģētā funkcionālo ierobežojumu izplatība bija visaugstākā aizkuņģa dziedzera vēža (80,3 %) un plaušu vēža (76,5 %) izdzīvojušo vidū. Viszemākā izplatība bija starp melanomas (62,2 %), krūts (61,8 %) un prostatas (59,5 %) vēža izdzīvojušajiem.

Viens no šīs publikācijas autoriem pastāstīja, ka viens pieņēmums, ko cilvēki varētu izdarīt, lasot šos rezultātus, ir tāds, ka cilvēki vienkārši dzīvo ilgāk ar vēzi un attiecīgi zaudē funkcionālās spējas.

"Bet patiesībā mēs noskaidrojām, ka jaunākie [tie, kas jaunāki par 65 gadiem] faktiski veicināja šo tendenci vairāk nekā vecākie cilvēki, kas nozīmē, ka tas nav tikai tādēļ, jo cilvēki kļūst vecāki," teica pētnieks.

Funkcionālo ierobežojumu vairāk nekā dubultošanās divdesmit gadu laikā "ir ļoti satraucoša tendence", viņš atzīmēja, vienlaikus norādot, ka funkcionālie ierobežojumi attiecas uz 8 miljoniem cilvēku Amerikas Savienotajās Valstīs - cilvēkiem, kuru vajadzības netiek apmierinātas.

Nav nekādu pazīmju, ka šī tendence apstāties, viņš turpināja. "Mēs neredzējām lejupejošu tendenci, tikai pieaugošu tendenci."

Viņš piebilda, ka arvien vairāk, iekļaujot funkcionalitāti kā mērķa punktu vēža pētījumos, papildus mirstības uzlabojumiem ir vieta, kur sākt.

AVOTS: Number of Cancer Survivors With Functional Limitations Doubled in 20 Years - Medscape - May 12, 2023.