PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pētnieki atklājuši iespējams jaunu pielietojumu sen zināmam medikamentam

Doctus
Pētnieki atklājuši iespējams jaunu pielietojumu sen zināmam medikamentam
Medikaments, ko lieto parazitāru infekciju, piemēram, malārijas, ārstēšanai, var būt noderīgs, ārstējot ļaundabīgos audzējus un ar imūnsistēmu saistītās slimības, secināts ASV veiktā pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Nucleic Acids Research .

Pētnieki atklāja, ka neliela medikamenta furamidīna modificēšana var sniegt lielu ietekmi uz tā spēju ietekmēt specifiskas cilvēka olbaltumvielas. Pētnieki no Vašingtonas universitātes bija pārsteigti, ka veicot realtīvi nelielas molekulas izmaiņas, izdevās modificēt grūti ietekmējamas olbaltumvielas. Proteīns, zināms kā transkripcijas faktors, regulē gēnu ekspresijas, kas padara tās terapeitiskajiem mērķiem piemērotākas, bet līdz šim bija grūti izveidot medikamentus, kas ietekmētu šos proteīnus. Šī iemesla dēļ šos proteīnus sauca par tādiem, uz kuriem medikamenti neiedarbojas. Tomēr šis jaunais pētījums vieš cerību, ka šie "neizmaināmie" proteīni tomēr ir izmaināmi.

Furamidīnam ir gara lietošanas vēsture nopietnu parazitāru slimību gadījumos, piemēram, malārijas un HIV/AIDS ārstēšanā. Ir uzkrātas milzīgas zināšanas un pieredze furamidīna lietošanā, tādēļ šim medikamentam ir priekšrocības, salīdzinot ar citiem medikamentiem, atzīst pētnieki. Pētnieku komanda atklāja, ka furamidīna derivāti var ietekmēt specifisko transkripcijas faktoru, zināmu kā PU.1.  

PU.1 ir nozīmīgākais imūnsistēmas attīstību un funkcijas nodrošinošais faktors, tam ir būtiska loma tādu slimību kā leikēmija, multiplā skleroze un cukura diabēts attīstībā, kā arī tas ir iesaistīts vairāku vēža lokalizāciju un citu slimību attīstībā.

Šobrīd pētnieku lielākais izaicinājums ir šīs klases medikamentus padarīt vēl specifiskākus uz citiem transkripcijas faktoriem.   

Pirmavots: M. Munde, S. Wang, A. Kumar, C. E. Stephens, A. A. Farahat, D. W. Boykin, W. D. Wilson, G. M. K. Poon. Structure-dependent inhibition of the ETS-family transcription factor PU.1 by novel heterocyclic diamidines. Nucleic Acids Research, 2013.