PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu konstatē izmaiņas galvas smadzenēs

Doctus
Pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu ir ievērojami izmainīts galvas smadzeņu pelēkās vielas daudzums tajos rajonos, kuri atbild par redzi, dzirdi, atmiņu, emocijām, runu, lēmumu pieņemšanu un paškontroli.

Pētnieki Cincinati (ASV) atklājuši, ka pusaudžiem ar 2. tipa cukura diabētu ir seši smadzeņu rajoni ar ievērojami mazāku pelēkās vielas apjomu un trīs rajoni ar ievērojami palielinātu tās apjomu.

Iepriekš veiktos pētījumos pierādīts, ka jauniešiem ar 2. tipa cukura diabētu ir izmaiņas smadzeņu struktūrā un vājāka kognitīvā funkcija nekā to vienaudžiem. Taču šis ir pirmais pētījums, kur precīzi noteikts smadzeņu tilpums – kopējais tilpums un tilpums atsevišķos galvas smadzeņu rajonos.

Pētījumā ar magnētiskās rezonanses palīdzību izmeklētas 20 pusaudžu ar 2. tipa cukura diabētu galvas smadzenes, izmeklējuma rezultāti salīdzināti ar 20 tāda paša vecuma, dzimuma un rases veselu pusaudžu galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses attēliem.

Dr. Redel, viens no pētījuma līdzautoriem, skaidro: "Nav droši zināms,vai izmaiņas, ko konstatējām jauniešu galvas smadzenēs ir attīstījušās cukura diabēta dēļ, taču, ņemot vērā, ka pētījumos ar pieaugušajiem pierādīts, ka pacientiem ar 2. tipa cukura diabētu ir izmaiņas galvas smadzenēs, izmainīti galvas smadzeņu asinsvadi un novērota kognitīvās funkcijas pasliktināšanās, tad iespējams, ka šī atrade attīstās 2. tipa cukura diabēta dēļ".

AVOTS: Cincinnati Children's Hospital Medical Center. "Scientists detect gray matter changes in brains of teenagers with type 2 diabetes." ScienceDaily. ScienceDaily, 14 June 2016.