PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

PVO neapstiprina Covid-19 vakcīnas saistību ar smagi slimu senioru nāvi

Doctus
Paagājušajā nedēļā Pasaules Veselības organizācija (PVO) sadarbībā ar Eiropas Zāļu aģentūru un Upsalas Monitoringa centru veikusi izvērtējumu par Norvēģijā saņemtajiem blakusparādību ziņojumiem un secinājusi, ka vakcīnas pret Covid-19 nav izraisījušas vai kā citādi veicinājušas nāvi personām virs 85 gadu vecuma ar ļoti vāju veselību.

Līdz ar to Eiropas Savienībā, tostarp arī Latvijā, netiek mainītas rekomendācijas vecāka gadagājuma cilvēku vakcinācijai. 

PVO norādījusi, ka pieejamā informācija neapstiprina vakcīnas ietekmi ziņotajos gadījumos. Tāpēc šīs vakcīnas guvuma/riska attiecība vecāka gadagājuma cilvēkiem joprojām ir labvēlīga un patlaban nav nepieciešams pārskatīt lietošanas drošuma ieteikumus.

PVO arī secinājusi, ka dati ir saskaņā ar sagaidāmajiem mirstības biežuma rādītājiem vecāka gadagājuma cilvēkiem ar trauslu veselību dažādu iemeslu dēļ.

PVO norāda, ka atbilstoši starptautiskajām vadlīnijām ikvienai ES dalībvalstij tikpat intensīvi kā līdz šim jāturpina vakcinācijas uzraudzības process un jāizvērtē visi saņemtie ziņojumi par veselības traucējumiem pēc vakcinācijas, lai noskaidrotu iespējamo saistību ar vakcīnu.

Pēc Latvijas vakcinācijas plāna pēc mediķiem nākamie rindā ir seniori sociālas aprūpes centros. Žurnāls IR raksta, ka kopš Covid-19 pandēmijas sākuma ar vīrusu saslimusi gandrīz trešā daļa no 13 000 sociālo aprūpes centros esošajiem klientiem, bet 146 pansionātu iemītnieki miruši.