PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Regulāras laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti osteoporozes novērtēšanā primārajā aprūpē

Doctus
Regulāras laboratoriskās izmeklēšanas rezultāti osteoporozes novērtēšanā primārajā aprūpē
Freepik.com
Šajā pētījumā tika novērtēti rutīnas laboratoriskie izmeklējumi vecāka gadagājuma sieviešu populācijā primārajā aprūpē. Laboratorisko anomāliju izplatība bija zema, un klīniskās sekas novērošanā bija ierobežotas. Tika novērota vāja laboratorisko anomāliju saistība ar osteoporozi, bet netika novērota saistība ar skriemeļu lūzumiem un neseniem lūzumiem.

Lielākā daļa osteoporozes vadlīniju iesaka veikt rutīnas laboratorisko izmeklēšanu. Šī pētījuma mērķis bija analizēt laboratorisko izmeklējumu veikšanas jēgu primārajā veselības aprūpē vecāka gadagājuma sievietēm faktiskā riska novērtēšanai.

Tika novērtēta laboratorisko anomāliju izplatība un to saistība ar lūzumu riska faktoriem, neseniem lūzumiem, zemu kaulu minerālo blīvumu (KMB) un skriemeļu lūzumiem 8996 sievietēm vecumā virs 65 gadiem, kuras piedalījās primārās aprūpes lūzumu riska skrīninga pētījumā. Izlasē, kurā bija 2208 no šiem dalībniekiem, tika novērtēts arī medicīniskais iznākums no medicīniskajiem dokumentiem vairāk kā 1 gada novērošanas periodā.

D vitamīna deficīts (< 30 nmol/L) bija 13 % un nepietiekamība (< 50 nmol/L) 43 % pētījuma dalībnieku. Citu laboratorisko anomāliju (ESR, kalcija, kreatinīna, FT4) izplatība bija 4,6 % sievietēm ar lūzumu riska faktoriem, 6,1 % sievietēm ar zemu KMB (T-score ≤  - 2,5), 6,0 % pēc skriemeļu lūzuma. 5,2 % pēc nesena lūzuma un 2,6 %, ja nav nozīmīgu lūzumu riska faktoru. Laboratorisko analīžu novirzes, izņemot D vitamīnu, bija saistītas ar zemu KMB (OR=1,4, 95 % TI 1,1 - 1,8), bet ne ar izplatītiem mugurkaula lūzumiem vai neseniem lūzumiem. Zems KMB bija saistīts ar nieru mazspēju (OR=2,0, 95 % TI 1,3 – 3,4), D vitamīna nepietiekamību (OR=1,2, 95 % TI 1,0–1,3) un deficītu (OR=1,3, 95 % TI 1,1–3,5). Novērošanas periodā 82 % laboratorijas noviržu neizraisīja jaunu diagnozi vai ārstēšanu, par kuru ziņots medicīniskajos dokumentos.

Pētījumā tika noteikta zema laboratorisko izmeklējumu anomāliju izplatību primārajā aprūpē gados vecāku sieviešu populācijā, un lielākajai daļai šo atradumu nebija medicīnisku seku.

AVOTS: Merlijn T, Swart KMA, Niemeijer C, et al. The yield of routine laboratory examination in osteoporosis evaluation in primary care. Osteoporos Int. 2024 Mar 18