PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Kādi ir ieteikumi par mRNS Covid-19 vakcīnu ceturto devu?

Doctus
Kādi ir ieteikumi par mRNS Covid-19 vakcīnu ceturto devu?
Freepik
Vēl ir pāragri apsvērt mRNS Covid–19 vakcīnu (“Pfizer” izstrādātā Comirnaty un “Moderna” izstrādātā Spikevax) ceturtās devas lietošanu vispārējā populācijā – tā secinājusi Eiropas Zāļu aģentūras Covid–19 darba grupa un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kādas ir rekomendācijas?

Tomēr pēc datu izvērtēšanas par smagas Covid–19 gaitas paaugstināto risku vecuma grupā virs 80 gadiem un par ceturtās devas sniegto aizsardzību, otrā balstdeva var tikt ievadīta pieaugušajiem vecumā no 80 gadiem.

Pašlaik nav skaidru pierādījumu tam, ka vakcīnu sniegtā aizsardzība pret smagu slimības gaitu būtiski samazinātos pieaugušajiem ar normālu imūnās sistēmas darbību vecumā no 60 līdz 79 gadiem, kā arī vecumā līdz 60 gadiem.

ZVA norāda: tā kā rudenī varētu tikt sāktas revakcinācijas kampaņas, atbildīgās iestādes apsvērs papildu devu ievades optimālo laiku, iespējams, izmantojot atjaunināto vakcīnu sniegtās priekšrocības.

Līdz šim pētījumos par vakcīnu papildu balstdevām nav konstatētas bažas par drošumu.

Līdz 2022. gada marta beigām sākotnējo vakcināciju bija pabeiguši 83% pieaugušo un balstvakcīnu bija saņēmuši tikai 64% pieaugušo.

Par ko liecina pierādījumi par otro balstdevu

Pierādījumi par ceturtās devas iedarbību lielākoties iegūti no Izraēlas, kur dati liecina, ka otrā balstdeva, kas ievadīta ne agrāk kā 4 mēnešus pēc pirmās balstdevas, atjauno antivielu līmeni, neradot jaunas bažas par drošumu. Dati liecina arī par to, ka otrā balstdeva  sniedz papildu aizsardzību pret smagu slimības gaitu, bet tās sniegto ieguvumu ilgums vēl nav zināms, un pieejamie pierādījumi joprojām ir ierobežoti.

Citi vakcinācijas kampaņās apsverami faktori

Nacionālās atbildīgās iestādes Eiropas Savienībā pieņem gala lēmumus par vakcīnu, tostarp balstdevu, izmantošanu, ņemot vērā tādus faktorus kā infekcijas izplatību, Covid-19 ietekmi dažādās populācijās un jaunu vīrusa paveidu parādīšanos.